• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

Açık Hava Müzesi Olan Kent Sultan Kılıçaslan Sarayı

Açık Hava Müzesi Olan Kent Sultan Kılıçaslan Sarayı
6 Şubat 2016 23:03

 

Yüz ölçümü olarak Türkiye’nin en büyük ili olan Konya, en kalabalık yedinci şehridir. Konya doğal ve tarihi zenginlikleri ile ülkenin önemli illeri arasında yer almasının yanı sıra ekonomik açıdan da Türkiye’nin gelişmiş kentlerinden biridir.  Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük 2012 yılında Unesco dünya mirası listesine alınmıştır.

Bir müze şehir olan Konya’da gezilecek yerler,Mevlana’nın “bütün mesafeler yürekte başlar” sözünün anlamını kavrayarak değerlendirilmelidir. Türklere 211 yıl başkentlik yapmıştır. Kültür, medeniyet ve ilim merkezi olan bu kent tüm dünya insanlarını havasını solumaya ve kültüründen istifade etmeye davet eder.

 Konya’da gezilecek yerlerarasında günümüze kadar özenle korunarak gelen birçok kültür ve ilim merkezi vardır. Mutlaka görülmesi gereken bu tarihi yerlerden biri de Sultan Kılıçaslan Sarayıdır.Alaeddin Keykubat Köşkü olarakta bilinen bu yapı Sultan 2. Kılıçaslan (1156-1192) tarafından iç kale sur kulelerinden biri genişletilerek inşa edilmiştir. On metre yüksekliğinde yapılan bu köşkün, yalnız doğu duvarı günümüze kadar gelebilmiştir. Evliya Çelebi’nin anlattıklarına göre depremde yıkılan bu köşkü, Alaeddin Keykubat genişletmiş ve onarmıştır. Alaeddin Keykubat ismi ile tanınmasının nedeni de bunun içindir. Selçuklu Sarayının bir parçası olarak düşünülen bu saray Konya’nın ortasındaki Alaeddin tepesi denilen höyüğü çeviren Selçuklu surlarının bir burcu üzerinde bulunur.

Konya’da gezilecek yerler, içinde barındırdığı medeniyetler ve tarihte yaşamış önemli kişiler ile bıraktıkları kültür değerlendirilerek uzun uzun gezilmelidir.Kâtip Çelebi Seyahatnamesinde bu sarayın ayrıntılarından bolca bahsetmiştir. Etrafı balkonlarla çevrili bu köşk kesme taş ve tuğlalardan yapılmıştır. Köşkün içi ve dışı çok zengin çini ve ştükolarla bezenmiştir. Bu çini ve ştükoların günümüze kadar gelebilen bazı parçaları Almanya, İsveç, Fransa ve Amerika’daki müze ve koleksiyonlara kaçırılmasına rağmen bir kısmı da Konya müzelerinde bulunmaktadır. Kültür medeniyet ve ilim merkezi olan, tarihi ve doğal güzellikleri ile her zaman ilgi çeken Konya ili bir açık hava müzesi bibi gezilmelidir. Şehir medeniyetlere başkentlik yaptığı gibi, dünyaca tanınan çok önemli kişilere de ev sahipliği yapmıştır.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO