• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

Cennetten bir bahçe: Meram Bağları

Cennetten bir bahçe: Meram Bağları
26 Aralık 2015 17:04

Konya yıllardan beri merak edilen bir şehir olmayı başardı. Konya’nın tarihi çok eski ve çok doludur. Bizans dönemine kadar varan eski ve medeniyetleri içinde barındırmış olan Konyada gezilecek yerler çok fazla. Daha çok Mevlana ile anılıyor olsa dahi tarihi Bizans’a kadar dayanan şehri yalnızca Mevlana’ya bağlamak doğru değildir.

Meram bağları, Konya’ya yolu düşen herkesin mutlaka uğraması gereken yerdir. Anlata anlata cennet-i aladan bir bahçe haline gelen meram bağları, orta zaman dünyasında birçok şairin, düşünürün, edibin, seyyahın eserlerine konu olmuş ve hatta güzel bir yeri tarif edecekleri zaman “meram bağları gibi” demelerine sebep olmuş güzel yerdir. Anadolu toprakları her zaman verimli, ürünü bol topraklardır. Anadolu’nun pek çok yerinde bağlar ve bahçeler vardır. Bağlar ve bahçeler verimli, insanlar misafirperver ve cana yakındır. Adeta bağları ve bahçeleri kadar güzel ve misafirperver bu insanların sofraları da bir o kadar zengindir. Kültürel yemekler ve turistik geziler için adeta ideal bir yerleşim yeri Meram. Meram’a misafir olanlar bağlarda konaklayabilirler ve mutlaka bu güzelliklerden nasiplerini alırlar. Bağlarda öncelikli ikram mutlaka buranın yerli meyveleridir. Öylesine kalıplaşmış bir durumdur ki Meram’da bu, çay servisi yapıldığında mutlaka ardından meyve servisi de yapılır. Evliya Çelebi seyahatnamede “Konya’da helvayı döverek yedirirler” demiştir. Yine Evliya Çelebi eserinde Meram’ın cennete benzediğinden uzunca bahsetmiştir. Bu da yerli halkın ne kadar cömert olduğunun bir delilidir adeta. Zira böyle güzel ve misafirperver insanların yaşadığı yerin çirkin olması mümkün müdür? Konya’da gezilecek yerlerdendi mi sırf bu yüzden akla önce Meram Bağları gelmelidir.

Eskiden yılın çok uzun bir dönemini bağlarda geçirmekte, hem bağların yetiştirilmesi ve bağ bozumuna hazırlıklarını yapar, hem da arta kalan zamanlarda eğlenceler tertip edilirdi. Şimdilerde ise yine üzüm yetiştiriciliği devam ediyor, ancak daha profesyonel şekilde… Bölgenin eteklerinden etrafında kafe ve restoranların bulunduğu bir çay geçmektedir. Konya’da gezilecek yerler arasında Meram’da konaklamak isteyenler için şık ve nezih oteller bin bir çeşit yeşilin içinde hizmet vermeye devam ediyor.

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO