• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

Daire kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

Daire kiralarken dikkat edilmesi gerekenler
7 Şubat 2016 11:56

Konya’da kiralık ev ararken dikkat etmeniz gereken unsurlardan en önemlisi,  evi tutmadan önce mutlaka görün. İnternetten, arkadaş tavsiyesiyle, sadece fotoğrafını görüp bu şekilde ev kiralamayın. Evin nasıl bir durumda olduğunu bilemezsiniz. Fotoğraflar genellikle yanıltıcı olabiliyor. Eğer üniversite öğrencisiyseniz evin okula yakın bir yerde olmasına ve sizi sosyal hayattan kopartmayacak olmasına özen gösterin. Ev sahibini inceleyin. Ev sahibinin sözleşmeye uyacak, sizi zor durumda bırakmayacak biri olması çok önemli.  Kira kontratında dikkat edilmesi gereken konuların başında ise kira artış oranı geliyor. Kira artış oranının sözleşmede net olarak belirtilmesi dikkat edin.

Evi kiralamadan önce evde bulunan eksik, kırık bir şeyler varsa bu durum sözleşmede belirtilmeli. Çünkü siz eve girerken belli bir miktar depozito vereceksiniz. Evsahibi sonradan size depozitoyu vermek için evin kusurlu yerlerinin sizden kaynaklı olduğunu iddia edebilir.  Şofben, kombi gibi cihazların çalışır vaziyette olup olmadığını kontrol edin ve bununla ilgili detaylara sözleşmede mutlaka yer verin. Ayrıca depozito ve evi ilgilendiren masraflara da sözleşmede yer vermeniz gerekecek.

Ayrıca apartmanın hidroforu, su deposunun hacmi ve her şeyden önemlisi yakıt ve genel giderler için aylık olarak ödenen meblağların ne tuttuğu konusunda bilgi sahibi olun.  Mümkünse bu bilgileri bir de apartmanın yöneticisi ile konuşulup teyit edin. Çünkü sözleşme yapıldıktan sonra bu tarz konulara itiraz hakkınız olmayacaktır. Bu noktalara dikkat ettiğiniz taktirdeKonya’da kiralık ev arayışınız sorunsuz bir şekilde çözüme kavuşacaktır.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO