• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

DİLBERDUDAĞI BAKLAVASI

DİLBERDUDAĞI BAKLAVASI
19 Aralık 2015 20:57

Dünyada ki bütün ülkelerin kendilerine özgü bir mutfak kültürü bulunmaktadır.  Kimi mutfaklar çok özgünken kimileri ise bazı kültürlerin etkisi altında kalmıştır. Türk toplumu olarak kendi adet ve göreneklerine bağlı bir şekilde anne den öğrenilen yemekler nesilden nesillere aktarılarak yemek kültürümüz hep sağlam tutulmaktadır.

İnsanlık tarihi boyunca bilinen ilk yerleşim yerine sahip olan ve pek çok medeniyetin izini taşıyan Konya ise yemekte de oldukça zengin ve çok çeşitlidir. Konya mutfağındaki bilinen nadide tatlılardan bir ise dilberdudağı tatlısıdır. Bir çeşit baklava türü olan bu tatlı Konya’da yaygın olarak yapılmakta düğün, bayram ve özel davetlerde sofraları tatlandırmaktadır.

Bu bilinen en eski tatlı çeşidi Osmanlı mutfağından geldiği tahmin edilmektedir. Rivayetlere göre Osmanlı Devletinin saray mutfağında bulunan bir aşçı tarafından keşfedildiği söylenen bir çeşit hamur tatlısıdır. Hikâye o ki Padişahtan yediği fırça sonucu mutfağa giden aşçı o anki panik üzüntü ve en önemlisi korku ile dilberdudağı tatlısını yaparak keşfetmiştir.

İsminden dolayı “ müstehcen adlarla adlandırılan” tatlılar arasında olup isim değişikliğine gidilmiştir. TBMM “ Geleneksel Ürünleri Koruma Kanun Tasarısı” ile yeni teklifler getirilerek dilberdudağı tatlısına ay tatlısı denme kararı alınma aşamasındadır.

İsmi değiştirilse de bu tarihimiz den gelen güzel tatlı yine herkesçe dilberdudağı olarak bilinmekte ve yapılmaktadır. Şerbetli hamur tatlılarından olan bu pratik tatlı baklavayı andırmakta ve annelerimizin çok çabuk yaptığı enfes bir tatlı çeşididir.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO