• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

DÜĞÜNLERİN VAZGEÇİLMEZİ ETLİ PİLAV

DÜĞÜNLERİN VAZGEÇİLMEZİ ETLİ PİLAV
19 Aralık 2015 21:01

 

 

Türk mutfağının bilinen zenginlikleri kendi içinde yöresel farklarla bile rekabet eder durumdadır. Kendine has ve özel yemekleri ile toplu ve beraber yenen yemekler davetlerinde sofraları taçlandırmaktadır. İnsanoğlu yaşamı boyunca belenme mecburiyeti hep var olmuş ve bu mecburiyetle çeşitli yöreler ile kültürlerle şekillenerek değişik isim ve tatlar haline gelmiştir.

İç Anadolu Bölgesinin en zengin yemek kültürü olan Konya mutfağında genellikle koyun, kuzu ve dana eti ile yapılan yemekler ve hamur işleri çok yaygındır. Bu zengin çeşitliliğin doğumdan ölüme tüm davetlerin vazgeçilmezi ise Düğün pilavı olarak ta bilinen etli pilav çok yaygındır.

Konya’ da düğünlerde pilav döktürmek veya düğün pilavı olarak ta isimlendirilir. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan yemek erkek tarafından verilir, kız tarafında vermek adet değildir. Kapı önlerinde veya belirli meydanda kurulan düğün sofrasına yoldan geçen dahi gelip yiyebilir davetsiz olarak ta oturabilirsiniz. Genelde çadır şeklinde kurulan alanda kadın erkek ayrı otururlar. Kimse size kimsiniz diye sormadan sofraya iştirak ederek en baş tacı etli pilav yemeği ile tanışabilirsiniz.

Yemek merasimine dualarla başlanıp dualarla bitirilir. Sofradaki en yaşlı kişi ile başlanan yemek orta da bulunan tek tabaktan hızlı bir şekilde yenilip kalkılır. Temizlenen sofralara diğer davetlilerden veya orada bulunan kişilerden oturtularak yeni etli pilav getirilir. Konya’ gittiğinizde çevre gezilerinde rastladığınız düğün yemeklerine çekinmeden gidip oturabilir ve nefis yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO