• (Alış) 5.482 TL
    • (Satış) 5.492 TL
    • (Alış) 6.217 TL
    • (Satış) 6.229 TL

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjdeli Haber!

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjdeli Haber!
28 Şubat 2016 21:20

Gün ve yıl şartlarını doldurmalarına rağmen yaşa takılan yaklaşık 5 milyon kamu çalışanının merakla beklediği emeklilik için yeni düzenleme yapılması gündeme geldi.

Yaklaşık 5 milyon kamu çalışanının bu durumda olduğunu belirten yetkililer, mağdurların yeni çıkacak olan torba yasada kendilerine yer bulmak istediklerini belirtiyor. 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak işe başlayanların emeklilik şartları daha sonra yasalarda yapılan değişikliklerle yükseltilmişti. Bu tarihten önce işe başlayan kamu çalışanları emeklilik şartlarını doldurmalarına rağmen emekli olamamışlardı.

Yeni Düzenleme Geliyor

Alınan bilgilere göre; kamu çalışanları için yeni bir düzenleme yapılması gündeme geldi. Düzenlemenin tamamlanması durumunda bu durumdan ilk olarak 500 bin kişinin faydalanacağı tahmin ediliyor. Ortaya çıkan yeni formüle göre emekli olmak isteyen çalışanların maaşlarını n %60 veya % 70′ ini almak istemeleri halinde kendilerine emeklilik hakkı verilecek.

Diğer taraftan emekli olmalarına belli bir süre kalan kamu çalışanları da istemeleri halinde bu haktan yararlanabilecekleri yapılacak olan düzenlemeler arasında yer alıyor.

Yaşa takılan çalışanlar ise, kendilerinin belli bir yaşa geldiklerini, “bu saatten sonra iş de bulamıyoruz, çalışamadığımız için sağlıktan da yararlanmıyoruz” şeklinde sitem ettiler.

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO