• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

ETLİ EKMEK

ETLİ EKMEK
19 Aralık 2015 20:58

 

Konya denince akla gelen yemeklerin başında gelen etli ekmek ya da Konya deyişle etliekmek, yılların lezzet efsanesi olarak Konya mutfağının en önemli yemeği. ETLİEKMEK ustalık isteyen geleneksel bir Konya lezzetidir.

Bundan 60-70 yıl önce Konya çarşısında restoranların en önemli yemekleri kebaplardı ve kebapların içinde etli ekmek ya da Konya şivesiyle etliekmek en önde geleniydi. Sulu yemek vb yemekleri evlerinde çok daha iyi yapılanını yediklerinden rağbet görmez, etli ekmek gibi lezzetler özel ilgi görürdü. Ancak bugünkünden bir farkla… Etli ekmek başka dışarıdaki fırınlarda pişirilir ve restoranda bekleyen müşterilere sunulurdu. Konya da her mahallede bir etli ekmek fırını bulunur ve ustaları bu konuda nam sahibi kişilerden olurdu. Bir etli ekmek fırını en az dört çalışan ile hizmet verirdi. Bunlar usta, tırnakçı, servis yapan garsonlardan oluşurdu. Restoranlarda yapılan etli ekmek içlerinin mahallerdeki fırınlara çıraklar tarafından taşınıp pişirilmesiyle fırınları, etli ekmeğin içini hazırlamakta ise restoranlar nam salmışlardı. Kasaplardan gelen etler türüne göre ayrılırdı. ETLİEKMEK için ayrılan etler yaklaşık yarım metrelik bir çift bıçakla kıyılırdı. Bıçak arası adı verilen bu etli ekmek türü aslında etli ekmeğin orijinalini teşkil eder. Sebzelerde aynı şekilde kıyılarak etli ekmek içi karıştırılırdı.

% 40 ile % 55 arasında değişen et oranıyla normal veya bol etli yapılan ETLİEKMEK bugün hala lezzetini ve ününü muhafaza etmektedir.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO