• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

Etli Topalak Hakkında Ekstra Bilgiler

Etli Topalak Hakkında Ekstra Bilgiler
19 Aralık 2015 21:03

 

Konya lezzetleri arasında yer alan etli topalak, ülkemizin eşsiz lezzetlerinden biridir. Konya ilinde birbirinden leziz çok sayıda lezzet yer alır. Bu lezzet ise bunların arasında nadide olanlardan biridir. Yöre ve il ile bütünleşmiş, özleşmiş biz lezzettir. Kıyma, bulgur, maydanoz, yumurta, baharat ve kuru soğan kullanılarak yapılması mümkündür. Besinlerin kullanılış oranı tarifler arası değişiklik gösteriri.

Konya iline gidildiğinde mutlaka tüketilmesi gereken lezzetlerin bir tanesi olan etli topalak, sulu bir yemektir. Suyu için nohut kullanılır ve bu şekilde yemek lezzetlendirilir. Konya mutfağında köklü bir yer sahibidir ve yıllar yılı burada kendini göstermiştir. Bazı yerlerde düğün yemeği olarak da tüketildiği görülür. Konya ilinin en eski lezzetlerinde olan bu yemek, Ege ve Akdeniz bölgelerinde de yaygın olarak tüketilen bir yemektir. Çorba kıvamında olarak nitelendirilen yemekler arasında bulunur. Yemek, servis esnasında zenginleştirilir. Bu aşamada yoğur, maydanoz gibi ek besinlerden yararlanılır. Yemeğin yapım aşaması uzun sürmez ve lezzeti oldukça meşhurdur. Özellikle Konya ve çevresi illerde tüketimi son derece yaygındır.

İçeriğindeki besinlerin kullanım miktarına göre lezzet değişebilir. Etli topalak, Türk adetleri ile bütünleşmiştir. Baharatlar ile zenginleştirilmesi tadında farklılık oluşturur. Konya’nın çok sayıda özgün lezzeti vardır ve bu yemek, onların arasında ayrı bir yerdedir. Bu yüzden ülkemizin önemli lezzetleri arasında yer alır ve oldukça meşhurdur.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO