• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

EV KİRALARKEN NE KADAR DEPOZİTO VERİLMELİDİR

EV KİRALARKEN NE KADAR DEPOZİTO VERİLMELİDİR
7 Şubat 2016 12:04

Konya yüzölçümü açısından Türkiye’nin en büyük ilidir. Kalabalıklık sıralamasına bakıldığında ise yedinci sırada olduğunu görürüz. Fakat Konya’nın her geçen gün göç alması, üniversite öğrencilerinin çokluğu, kentsel dönüşüme girmiş ev isteği ev bulmayı oldukça güçleştirmiştir. Konya kiralık evler açısından da zorlu bir durumdadır. Sadece kiralık ev fiyatları değil satılık ev fiyatları da artış göstermiştir. Kiralar en çok Meram, Selçuklu ve Karatay ilçelerinde yükselmiştir. Konya inşaat yatırımları ve sanayi yatırımları açsından gelişmiştir. Bu sektörlere yapılan yatırımların artması ile de emlak sektörüne destek sağlanabilecektir.

Konya kiralık evler açısından emlakçıları da zorlamaktadır. Emlakçıların portföyünde dahi neredeyse hiç ev bulunmamaktadır. Kiralık ev arayan kişilerse genelde merkezdeki evlere yönelmektedirler.

Sadece Konya’da ikamet eden kişilerin değil bütün kiracıların ortak sorularından biri verilecek depozitonun ne kadar olacağıdır. Öncelikle depozito bir güvence ücretidir. Depozito olarak belirlenen miktar en fazla üç kira bedeli olabilmektedir. Depozitonun kiracının evden çıkması durumunda alınabilmesi için bazı şartlar vardır. Bunlar kiranın ödenmiş olması ve evin masraflarının karşılanmış olmasıdır. Belirtildiği üzere ev sahibi kiracıdan maksimum üç kira bedeli isteyebilir ve bunun aşılması yasaktır. Ayrıca ev sahibi ödenmemiş faturalar, aidat gibi masrafların kiracı tarafından ödenmeden çıkmasına karşı da depozito ile güvence altına alınmış olur. Yürürlüğe girmiş yeni kanundaki 342. madde ile iki tarafın hakları da gözetilmiş bulunmaktadır.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO