• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

Evde yapılacak tadilatın masrafını kim üstlenmeli?

Evde yapılacak tadilatın masrafını kim üstlenmeli?
7 Şubat 2016 11:59

Günümüzde gerek ev fiyatlarının aşırı artması gerek kazancımızın bir ev almaya etmemesi nedeni ile kiralama yolu ile konut edinmek en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Belli bir daireyi ya da müstakil evi kiraladığınızda yaptığınız anlaşma dahilinde evin kısmı zamanlı sahibi siz olursunuz. Satış hakkınız olmamasına rağmen tüm masrafları ve sorumluluğu sizin üzerinizde olacaktır. Bu nedenle kiraladığınız evin bakımlarını üstlenmek zorundasınız. Lakin bu tip anlaşmalarda ev sahibi ile kiracının anlaşamadığı noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi “evde yapılacak tadilatın masrafını kim üstlenecek?” sorusundur.

Borçlar kanununa göre kiracı kiraladığı evin kira parasını ödemekle yükümlüdür bununla birlikte ev sahibi ise kiracıya verdiği evin oturacaklar için uygun hale getirilmesinden sorumludur. Ev sahibi, evin gerçek sahibi olduğundan evde bulunan ya da bulunması gereken demir başlardan sorumludur ve bunların yeni yapılması ve ya tamir edilmesinden sorumlu olacaktır. Bu demir başlar kombi, asansör sistemi, güvenlik vb. gibi ayrıntılar olabilir. Evin değerini arttıracak ve kiracıların olmazsa olmazları arasında yer alacak evin asıl ihtiyaçları olan masraflar hukuken ve ahlaken ev sahibine aittir.

Ev sahibi bu masrafları karşılamayı reddediyorsa kiracı kontratı kendi lehine fes etme hakkına sahiptir. Doğal olarak yasal olarak da anlaşılıyor ki “evde yapılacak tadilatın masraflarını kim üstlenecek?” sorusunun cevabı eğer demir başlarda bir tadilat yapılacak ya da evin değerini arttırıcı ana etkenlerde zorunlu değişim yapılacak ise bunun sorumlusu ev sahibidir. Kiracı ve ev sahibi arasında yapılabilecek bazı anlaşmalar da mevcuttur. Örneğin kombi yapılacak ise kiracı bunu yapmayı fakat kira masrafından düşmeyi teklif edebilir. Karşılıklı anlaşma yöntemi ile evin demir başları bu şekilde yenilenebilir.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO