• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

GÖRÜLMEYE DEĞER ‘’KONYA ATATÜRK EVİ MÜZESİ’’

GÖRÜLMEYE DEĞER ‘’KONYA ATATÜRK EVİ MÜZESİ’’
17 Aralık 2015 21:11

 

 

Herhangi bir şehri ilk defa ziyaret etmeden önce, mutlaka o şehirle ilgili araştırmalar yapılır. Araştırma konuları ise genellikle nerede ne yenir, neler yapılır ve nereler gezilir olarak belirlenir. Kişiden kişiye göre değişen zevkler doğrultusunda herkes kendi isteğine göre bir rota hazırlasa da, gezilen şehirde mutlaka uzun saatler geçirilmeyecek olsa da en azından uğranması gereken noktalar vardır. Konya’da gezilecek yerler diye başladığımız araştırmalarda da, en üst sıralarda ‘Atatürk Evi Müzesi’ yer alır.

Çok fazla bilinmese de Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı boyunca en çok ziyaret ettiği şehirlerden biri Konya olmuştur. Zafer caddesinden anıt meydanına giden yolda bulunan bu ev de, Atatürk’ün Konya şehrini ziyaretleri sırasında kendisine tahsis edilmiştir ve kendisi birçok gelişinde bu evde kalmıştır. Evi mimari açıdan inceleyecek olursak, 1912 yılında inşa edilen bu gösterişli ve ilgi çekici iki katlı bina, kesme taş, moloz taş ve tuğladan yapılmıştır. 1928 yılında, Konya belediyesi tarafından Atatürk’e hediye edilmiştir. Müze olarak halka açılma tarihi ise 1982dir. Müzenin içinde neler var derseniz, Atatürk’ün kullandığı eşyalar, sofra takımları, giydiği kıyafetler müzede sergilenenler arasında yer alıyor. Ayrıca vitrinde sergilenen Atatürk pul koleksiyonu da gelenlerin ilgisini çekiyor. Duvarlarda ise Atatürk’ün sözlerinden bazılarını görmek mümkün. Fakat belki de bu müzeyiKonya’da gezilecek yerler listesinde üst sıralara taşıyan etkenlerden biri de panolarda bulunmakta olan, Atatürk’ün bu evde yazdığı günlük belgeleridir. Son derece kişisel olan bu belgeler, bütün detaylarıyla bu mütevazı evde geçirdiği günleri daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Pazartesi günleri hariç her gün açık olan müzenin girişi herkese ücretsizdir ki bu da mutlaka gezilmesi için olumlu bir etkendir. Eğer bir gün Konya’ya yolunuz düşerse, girişinde güler yüzle karşılanacağınız bu itinayla korunan eve mutlaka uğrayın. Emin olun gitmeden önce hazırladığınız Konya gezilecek yerler listesinde aklınızda ve hafızanızda mutlaka yer edecek, kalbinize dokunacak ve iyi ki gidip görmüşüm diyeceğiniz bir yer olarak en üst sıralarda yer alacak.

 

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO