• (Alış) 5.342 TL
    • (Satış) 5.351 TL
    • (Alış) 6.095 TL
    • (Satış) 6.106 TL

İLAHİ AŞK KOKAN CAMİ: ŞEMS-İ TEBRİZLİ CAMİİ

İLAHİ AŞK KOKAN CAMİ: ŞEMS-İ TEBRİZLİ CAMİİ
6 Şubat 2016 22:58

 

Türkiye’nin yüz ölçümü bakımında en büyük ili olan Konya, en kalabalık şehirlerin de yedincisidir. Konya şehrinin tarihi çok eskilere dayanması nedeniyle ekonomiye katkı sağlayan en gelişmiş şehirlerarasında yer almaktadır. Turizm sektörüne hem doğal hem de tarihsel zenginlikleriyle damgasını vurmaktadır.

Konya’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk camiler gelmektedir. Konya’da on iki tane cami bulunmaktadır. Bu camiler arasında ilahi aşk kokan şemsi Tebrizi caminin atmosferinde kaybolmamak mümkün değildir.

Şems denilince akla yaptığımız yanlışlardan da ders almak gelmektedir. Onun o ünlü sözü başımıza gelen en kötü şeyin bile yararımıza olabileceğinin ilahi kanıtıdır. ‘Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme nereden biliyorsun altının üstünden daha iyi olmayacağını.’ işte belki de bu sayede birçok sorunun üstesinden gelmişizdir. Bu sayede Türkiye’de değil tüm dünyanın da ilgisini çekmekte ve hoşgörünün yayılma alanı olmuştur Konya.

Birçok tarihi ismin ayak bastığı Konya şehrinde bulunan ve görülmesi gereken camiilerden birisi de Şemsi Tebrizi Camii’dir. Şems-i Tebrizi denildiğinde aklımıza Mevlana gelmektedir. Mevlana’nın Mevlana olmasını sağlayan isimdir Şems. Bu yüzden Şemsi Tebrizi bizim için büyük önem taşımaktadır. Neticede ilahi aşk için başını, başka bir ifadeyle kellesini feda etmiş bir adamdır Tebrizli Şems.

Şems hayatını Allah yolunda adamış olan örnek isimler içerisinde yer alır. Bu yüzden Konya’da gezilecek yerler arasında Şems-i Tebrizi Camii ilk sıralarda gelmektedir. Bu camiyi diğer camilerden ayıran en büyük özelliktir ilahi aşk kokması bu yüzden anlatılmak istenmez;  görülmek istenir.  Konya’da gezilecek yerleriçinde anlatılmanın en imkânsız olduğu camidir Tebrizli Şems Camii.

Şems-i Tebriz-i Camii ve Türbesi, Şems Parkı’nın içerisinde yer almaktadır, kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmeyen bu ikili yapı, 1510 yılında Abdürrezak oğlu Emir Ishak Bey tarafından genişletilip yenilenmiştir. Tahminlere göre 13. yüzyılda inşa edilmiştir.

Konya’da gezilecek yerler arasında yer alan bu Camii hayatları Konya’da birleşen iki önemli dostun tarihi ne kadar etkilediğini bize göstermektedir. Bu dilden dile giden dostluk günümüzde sadece yerli değil yabancı turistlerinde ziyaret etmesini sağlamaktadır.

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO