• (Alış) 5.358 TL
    • (Satış) 5.367 TL
    • (Alış) 6.146 TL
    • (Satış) 6.157 TL

Kamu’ ya Alınacak Taşeron İşçilerin Kadro Detayları Netleşmeye Başladı.

Kamu’ ya Alınacak Taşeron İşçilerin Kadro Detayları Netleşmeye Başladı.
23 Mart 2016 13:38

Kamu’ ya Alınacak Taşeron İşçilerin Kadro Detayları Netleşmeye Başladı.

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından dün açıklanan taşeron işçilere verilecek kadro detayları netleşmeye başladı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik yapılacak olan düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin yapmış olduğu açıklamada,

Maliye Bakanı Ağbal, “Kamu idareleriyle Belediyeler ve İl Özel İdarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin kapsama girdiğini, Taşeron firmada çalışan elemanların, kamuda “özel sözleşmeli personel” statüsünde istihdam edileceklerini, bu kapsamda çalışacaklarla ilgili yeni istihdam edecekleri pozisyonun kapsamını, çalışma koşullarını, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri düzenleyeceklerini” beyan etti.

Kapsam dahilinde olacak personelin 1 Kasım 2015’ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekiyor. Bu kişilerin, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıması gerekiyor. 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi veya Emekli aylığı almaya hak kazanmış olan yapılacak olan düzenlemeden yararlanamayacağı belirtildi.

Kamuya alınacak taşeron işçinin 12 ay boyunca çalışmış olması şartı aranacak. 3 ay veya 6 ay gibi geçici çalıştırılan personel kanun dışında olacak. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi, beceri ve donanıma sahip olup olmadığını tespit etmeye yönelik sınav yapılacak. Sınav ile ilgili ayrıntıları tasarıda belirlenecek.

Kapsam dahilinde olan personel, yasa yürürlüğe girdikten sonra 1 ay içerisinde talepte bulunacak. Müracaat muhatap kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra evrakları inceleyip başvuru şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecektir. Devlet memuru olmak için yapılan güvenlik soruşturmaları kadroya alınacak taşeron işçiler içinde yapılacak.

Kamuya alınan personelin maaşlarında şu an için bir değişiklik olmayacak. Çalıştıkları kurumda hangi işi yapıyorlarsa aynı şekilde çalışmaya devam edecek ve görev yerlerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Kamuda tam zamanlı olarak çalışan taşeron işçi düzenlemeden yararlanacak olup kısmi zamanlı çalışan taşeron işçiler ise bu haktan yararlanamayacaklar.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO