• (Alış) 5.342 TL
    • (Satış) 5.351 TL
    • (Alış) 6.095 TL
    • (Satış) 6.106 TL

KARAPINAR ÇÖLÜ

KARAPINAR ÇÖLÜ
26 Aralık 2015 16:56

Mevlevi Şehri olarak bilinen ve pek çok turistin ziyaret ettiği Konya’nın gezilecek yerleri güzel olduğu kadar farklı da. Tarihi ticaret yolu olan İpek Yolu üzerinde bulunan Karapınar ülkemizdeki tek çöl olma özelliğiyle Konya’da bulunmakta. Yıllar boyunca zaten kıraç bir arazi olan Karapınar halkın yaptığı tahribat sonucunda toprak yapısı iklime ayak uydurmayıp giderek çölleşme meydana gelmiş.  Karapınar’ın toprakları kum yapısında olduğu için sert esen rüzgârlardan fazlasıyla etkilenerek arazi çölleşmeye başlamış. Sert esen rüzgârlar kumları farklı yerlere taşıyarak kumullar oluşturmuş.  Kumlar sürekli yer değiştirdiği için yollar kapanabiliyordu.  Durum böyle olunca halk yavaş yavaş göç ederek başka yerlere taşındılar.

Ülkemizin rüzgâr erozyonundan etkilenen tek arazisi olarak bilinen Karapınar, hikâyesi çöl de geçen pek çok film ve diziye ev sahipliği yapmıştır. Seyahate gelen yerli yabancı birçok turist Karapınar Çölü’nü Konya’nın gezilecek yerler listesine eklemiştir. 1960 yılında devlet bu çölleşmeye dur demek adına projeler yapmaya başlamış ve hızlı bir çalışma ortamı oluşturulmuş.  50 yıllık bir ağaçlandırma projesi oluşturuldu ve proje 1962-1970 yılları arasında kendini göstererek ilk ürünlerini vermeye başlamış.  Ağaçlandırmanın yanı sıra sebze ve meyve üretimi de Karapınar ‘da yapılabiliyor.  Projede görevli olan mühendisler ve personeller arazinin tepesinde bir kısma tek bir bitki bile dikmedi.  O alana bitki dikilmemesinin sebebi ise insanlara değişimi göstermek ve insanların ibret almasını sağlamaktır. Örnek Tepesi olarak anılan tepede hala çorak topraklar mevcut.  Etrafı yemyeşilken orada tek bir bitki bile yok.  Sadece bu özelliği bile Karapınar Çölü’nü oldukça ilgi çekici bir hale getirmeyi başarmış durumda.

İnsanın doğaya verdiği zararı ve yapabileceği iyilikleri göstermek adına ülkemizde olduğu kadar dünyada da önemli bir örnek haline gelen Karapınar her geçen gün daha çok tanınıyor ve daha çok geziliyor.  Konya’da tatile gelen insanların burayı kesinlikle Konya’nın gezilecek yerleri listesine eklemesi de fayda var.  İstersek neler yapabileceğimizi ve umursamazsak dünyamızı ne hale getirebileceğimizi canlı canlı görmek ve Karapınar’ın değişimini gözlerinizle görün. İnsanlığa büyük bir ders verebilecek araziye sahip olan Karapınar Çölü tüm coğrafyası ve havasıyla herkesin gezip görmesi gereken bir yer.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO