• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KAYGANA TATLISI

KAYGANA TATLISI
19 Aralık 2015 21:06

 

Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Konya, pek çok tarihi olaya tanıklık etmiştir. Tarihi çok eskilere dayanan bu güzel şehir pek çok da insana ev sahipliği yapmış. Konukseverliğiyle zamanında dünyanın dört bir yanından gelen insanlara kapılarını açmış ve pek çok kültürü himayesinde barındırmıştır. Gezeceğiniz bu güzel şehirde bir taraftan tarihe tanıklık edebilir bir yandan da bölgenin yöresel lezzetlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Kendi yöresine özgü pek çok güzel yemek ve tatlısı bulunan Konya, size kültürel zenginliğini ve yöresel tatlarını sunuyor.Kaygana tatlısı bu enfes tatlardan birisi.

Gezdiğiniz yerin yemeklerini yemezseniz o yörenin kültürünü tam olarak anlamış sayılmazsınız. Çünkü yemekler kültürün ayrılmaz bir parçasıdır. Konya’nın pek çok yerinde kolayca ulaşabileceğiniz yöresel yemek ve tatlılar arasında en sevilen tatlılardan biri olan kaygana tatlısı geçmiş olarak Osmanlı Devleti’ne kadar dayanmaktadır. Yumurtadan yapılan kaygana Batı’daki krepe benzese bile köken olarak Konya yöresine ait olup, Konya halkı tarafından farklı tariflerle değerlendirilmiştir. Hamarat Konya halkının elinden çıkmış bu nadide tatlılardan biri olan kaygana tatlısı dilerseniz şerbetle dilerseniz sadece şekerle tüketebileceğiniz bir tatlı.

Yorucu ve bir o kadar da güzel gezilerinizden sonra Konya’da yöresel yemeklerin tadına bakıp yine bu yörenin ürünü olan kaygana tatlısı ile yemeğinizi sonlandırabilirsiniz. Az malzemeyle büyük bir lezzet şöleninin kapılarını aralayan kaygana tatlısıyla gezinize tatlı bir bitiş yapıp Konya kültürünün ayrılmaz bütünlerini görmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO