• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KİRA SÖZLEŞMESİ NASIL OLMALIDIR?

KİRA SÖZLEŞMESİ NASIL OLMALIDIR?
7 Şubat 2016 12:14

Kira sözleşmesi yapılırken dikkat edilecek noktalara uyularak ilerde yaşanabilecek birçok olumsuz durumun da önüne geçilebilir. Hem kiracı hem de kiralayan taraf için önemli hususlar içeren sözleşme dikkatli şekilde hazırlanmalı ve iki tarafında uzlaşması ile tamamlanmalıdır. Ev arayan kişi Konya’da ev arıyorsa Konyadaki kiralık evler ile ilgili araştırma yaparak öncelikle uygun evi tespit etmelidir.

SÖZLEŞME AŞAMASINDAN ÖNCEKİ YAPILACAKLAR

Ev kiralamak isteyen bir kişi ev ararken Konyadaki kiralık evler ya da ev aradığı diğer şehrin ilanlarını inceleyerek kendi beğenisi ve ihtiyaçlarına uygun olan evi tespit eder. Tespit ettiğiniz ev için görüşmeler yaparken evin gerçek ev sahibi olup olmadığını doğruların. Tapu kayıtlarını incelemek sizin için doğru yöntem olacaktır. Bu onaydan sonra kiraladığınız ev ile tapudaki evin aynı ev olup olmadığını da tespit etmelisiniz.

SÖZLEŞMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kira sözleşmesinin maddelerine geçildiğinde ile olarak kira bedelinin ve kira artış miktarlarının oranları açık ve net şekilde hem yazı hem rakamlar belirtilmelidir. Kiraladığınız ev Konya’daysa Konya kiralık evler için ortalama fiyat ve artış oranı baz alınmalıdır. Sözleşmede kiracı ve kiralayanın kişisel bilgileri ve TC numaraları belirtilmelidir. Sözleşmesinin taraflar ve varsa kefiller huzurunda tüm sayfaların imzalanması gerekmektedir. Sözleşmede kira bedelinin ödeneceği banka hesap numarası ya da bedelin ödeneceği diğer şekiller varsa açıkça belirtilmelidir. Depozito bedeli ve şartları da mutlaka açıkça belirtilmelidir.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO