• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KONYA AKŞEHİR NASRETTİN HOCA ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

KONYA AKŞEHİR NASRETTİN HOCA ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ
26 Aralık 2015 17:05

Konya ülkemizin yüzölçümü olarak en büyün şehridir. Akşehir ise Avrupa Seçkin Destinasyonlar içinde 2008 yılında kültür değerleri ile ilk beşe girmiştir. Bu açıdan Konya’da gezilecek yerler açısından çok büyük bir yere sahiptir. Neolitik Çağlar’dan beri Anadolu’da çok önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Frig Uygarlığındankalma eserler dahi bulunmaktadır. Akşehir Kral, İpek ve Surre Yolu gibi önemli stratejik merkezlerde bulunmaktadır. Bu da ticaretin ve kültürel mirasın oldukça çeşitli olmasını sağlamıştır. Konya’nın ve Akşehir’in ziyaretçisinin çok olmasına bu sebeplerden dolayı şaşırılmamalıdır. Akşehir’in bir başka önemi de Nasrettin Hoca’nın ününü dünyaya yansıtmasıdır. Nasrettin Hoca Türbesi özenle korunmuştur, çevre düzenlemeleri Nasrettin Hoca’nın adına yakışır şekildedir. Bu özenli yaklaşım sayesinde Nasrettin Hoca tüm dünyaca bilinen bir konuma kavuşmuştur. Nasrettin Hoca’nın türbesi de burada bulunmaktadır. Mezar 1284 yılına aittir ve ziyaretçiye açıktır. Gülmece Parkı da ziyaret edilmesi gereken, önemli ve eğlenceli bir yapıdadır. Burası ziyaret edildiğinde bu park kesinlikle atlanmamalıdır. Burada Nasrettin Hoca’nın fıkraları canlandırılmaktadır. Burası gezildikten sonra ünlü fıkraya konu olan Akşehir Gölü de gezilebilir. Göl çeşitli kuş türlerinin de uğrak noktası olduğu için kuş gözlemcilerinin de dikkatini çekmektedir.

Konya’da gezilecek yerler açısından önemlilerinden biri Akşehir Nasrettin Hoca Arkeoloji Ve Etnografya müzesidir.Burası Rüştü Bey Konağı olarak da bilinir. Bu ismin verilmiş olmasının sebebi konağı yaptıranın Rüştü Bey olmasıdır. Bu konağı yaptırmaya Ermeniler başladıysa Türkler tarafından tamamlanmıştır. Bu sebeple geleneksel Türk mimarisinden farklı yapısı vardır.  Çünkü değişik etnik etnik özelliklere sahip ustalar tarafından tamamlanmıştır.Bu sebeplerden dolayı özgünlüğünü hep korumuştur.

Nasrettin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin mimarisibodrum ile giriş katı olmak üzere düzenlenmiştir. Giriş katı altı odadan oluşur ayrıca bu bölümde idari birimler ile eser deposu bulunmaktadır. İkinci katta ise arkeolojik eserler bulunur. Binada toplam altı oda vardır. Üçüncü katta ise etnografik yapıtlar bulunur.Bütün bu özellikler ile Nasrettin Hoca Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi Konya gezilecek yerler arasında çok önemli bir yere ve ayrıcalığa sahiptir.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO