• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KONYA ARKEOLOJİ MÜZESİ

KONYA ARKEOLOJİ MÜZESİ
26 Aralık 2015 16:59

Konya’da gezilecek yerler saymakla bitmez.Bunların başında şehirdeki müzeler vardır. Bilindiği üzere müzeler çeşitli toplumlardaki sanat eserleri, bilimsel buluşlar ve sanat eserlerinin muhafaza edildiği, korunduğu yerlerdir. Ayrıca müzeler yaşamış ve yaşamakta olan toplumların hafızasıdır. Bu müzelerin başlarında arkeoloji müzeleri gelmektedir. Bu genel bilgiden yola çıkarak Konya ilimizin önemini rahatlıkla kavrayabiliriz. Konya yüzölçümü en büyük şehrimizdir. Tüm zamanlarda kültür, ticaret gibi alanlarda oldukça hareketli bir yerde bulunmaktadır. Örneğin burada bulunmakta olan Çatalhöyük dünya mirası listesine alınmıştır. Mevlana’nın türbesi de bu ilimizdedir.

Çalışma ve yaşam Konya’da kolaydır ve özellikleri bunlarla bitmez. Konya’da gezilecek yerler oldukça çoktur. Konya’nın kültür başkentlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Konya’da ikamet etmiş önemli toplumlar olmuştur. Bu da Konya’nın kültürel mirasının çeşitli olmasını sağlamıştır. Bu mirası ve kültürel değerleri izleyebileceğimiz başlıca yerlerden biri Konya Arkeoloji Müzesi’dir. Bu müze 1901’de Karma Ortaokulu’nun köşesinde kurulmuştur. Neolitik Çağ, Eski Tunç Devri, Orta Tunç Devri, Demir Devri, Klasik eserler ve Helenistik dönem, Roma çağı ve Bizanslılara ait eserler görülebilir. Bunları kısaca inceleyebiliriz. Prehistorik eserlerin bulunduğu salonda neolitik çağa ait eserler de mevcuttur. Erbaba, Çatalhöyük’te yapılan kazılarda topraktan kaplar, çakmak taşı oklar ve mızraklar bulunmuştur. Eski tunç çağı eserleri yive sahip toprak kaplardır. Orta Tunç devrine ait olarak ise çeşitli kandiller, hayvanlara benzer şekillerde kaplar, mühürler müzede görülebilir. Şimdi de Demir Devri eserleri salonundan bahsedebiliriz. Demir çağı eserleri kaplardan parçalar, boyanmış kaplar, bronz iğnelerdir. Klasik devir eserleri kyliksi, lekythos, oinokhoedir. Helenistik devir eserleri tabak, çanak gibi tarihi öğelerdir. Roma Devri’ndeki bronz heykeller döneminde ise Hermes, boğa, Eros heykelleri bulunur. Roma Devri’ne ait eserler lahitler, taraklar olarak kısaca belirtilebilir. Bizans Devri’ne ait müzede bulunan eserler ise mozaikler, haçlar ve oklara ait uçlardır.

Sadece arkeolojik müze bile ziyaretçileri zaman yolculuğuna çıkarır ve müze Konya’da gezilecek yerler arasında en önemlilerindendir. Konya ziyaretinde Konya Arkeoloji Müzesi için zaman ayrılması tavsiye edilir. Ziyaretçiler bu müze sayesinde binlerce yıllık bir keşfe çıkmış olurlar.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO