• (Alış) 5.342 TL
    • (Satış) 5.351 TL
    • (Alış) 6.095 TL
    • (Satış) 6.106 TL

KONYA EŞREFOĞLU CAMİİ

KONYA EŞREFOĞLU CAMİİ
26 Aralık 2015 16:53

 

Semazenlerin kenti Konya, bilindik ezgisiyle herkesi çağırır kendine. Gel! Ne olursan ol, yine gel! Konya’ nın kültürel değerleri Konya gezi planlarınızı yaparken sizi çok zorlayacaktır. Zira o kadar çok görülmesi gereken yer vardır ki, Konya seyahatiniz için ya da geziniz için epey uzun bir program yapmanız gerekir. Beyşehir ilçesindeki Eşrefoğlu Camii, konyada gezilecek yerler arasında hatırı sayılı bir öneme sahiptir.

Eşrefoğlu Camii

Eşrefoğlu Camii Beyşehir ilçesinde, Beyşehir Gölü ile kale arasındaki düzlükte yer almaktadır. İçeri Şehir mahallesindeki bu camii,Eşrefoğlu Beyliği kurucusu Seyfeddin Süleyman Bey tarafından 1296-1300 yılları arasında yaptırılmıştır. Mevcut iki kitabede biri birine yakın bu iki tarih mevcuttur. Türk cami mimarisinin ağaç direkli sayılı camilerinden olan Eşrefoğlu Camii, bu tarz camilerin içinde en büyük ve en orijinali olması nedeniyle de ayrı bir değer taşır. Bu sebeplecami,  konyada gezilecek yerlerarasında mutlak görülmesi gereken bir eserdir. Yapıda kesikli dikdörtgen bir form ve muhteşem bir taş işçiliği vardır. Caminin içinde, 6 sıra halinde toplam 48 ağaç direk mevcuttur. Diğer ahşap yapılı camilerde olduğu gibi burada da ahşap boyama usulleri uygulanmış ve estetik açıdan muhteşem bir güzellik sağlanmıştır. Ahşap direkli camilerin ısıtma ile taşıyıcı direklerinin deforme olma ya da çatlama riski hep vardır. Bu riski ortadan kaldırmak için, cami damlarındaki karın cami ortasında karlık adı verilen bir havuza atılması ve ısıtma esnasında buharlaşarak kuruyan ağaç direkleri beslemesi sağlanmıştır. Aynı usul Eşrefoğlu Camisinde de uygulanmıştır. Ancak 1965 restorasyonunda karlık verilen kuyu işlevini yitirmiştir. Cami deçini de dahil birçok sanata rastlamak mümkündür. Cami de savunma amaçlı tünel ve dehlizlerde yer alır. Düşmanın saldırması anında kullanılan bu tünel ve dehlizler ile düşmanı arkadan çembere alıp sarabilmek mümkün olmaktadır. Bir beylik eserinden beklenen estetik ve her türlü işlevi bu camide görmeniz mümkündür. Yolunuz Konya’ya düşerse, Beyşehir’e Eşrefoğlu Camisi’ ne uğramadan geçmeyin.

Eşrefoğlu Camii, tarihin derinliklerine doğru eşsiz bir yolculukiçin konyada gezilecek yerlerplanınızda yer alması gereken bir mekândır.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO