• (Alış) 6.154 TL
    • (Satış) 6.165 TL
    • (Alış) 7.079 TL
    • (Satış) 7.091 TL

KONYA İLİNE AİT VE OLDUKÇA ÇOK SEVİLEN VE GEÇMİŞE DAYANAN TANDIR BÖREĞİ

KONYA İLİNE AİT VE OLDUKÇA ÇOK SEVİLEN VE GEÇMİŞE DAYANAN TANDIR BÖREĞİ
19 Aralık 2015 21:10

 

Konya ili Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri ve en büyük yüzölçümüne sahip olan il olarak yerini alır. Bu ilde tarihe uzanınca yemek kültüründe oldukça çeşitli şekillerde yapılmış yemek türlerine rastlanır. Eski zamanda insanlar yokluktan kaynaklı çok çeşitli yemekleri ellerinde kalan malzemelerden meydana getirerek değişik yemek kültürleri böylelikle ortaya çıkmıştır. Şimdi sizlere herkesin adını duyduğu, tandır böreği hakkında kısa bir bilgi verelim.

Konya kültüründe oldukça yer edinmiş tandır böreği, herkes tarafından oldukça çok sevilerek tüketilmektedir. Buna rağmen etli ekmeğin yine de gerisinde kalmıştır. Konya’da birkaç yerde oldukça güzel bir şekilde yapılmakta ve çok sevilerek tüketilmektedir. Bu börek tandır fırınlarında, fırınlara yapıştırılarak özel bir çaba ile yapılmaktadır. Muhtemelen bu kuyu gibi fırınlarda pişirilmesi de geçmişten gelmesinden kaynaklı bu şekilde olduğu düşünülmektedir. Çeşitli iç harçlar hazırlanarak, bu böreğin yapımı sağlanır. Tandır fırınlarında pişirilen bu böreğin tadı inanılmaz derecede lezzetli olur. Geçmişin güzelliğini, geleceğe aktaran bu eşsiz lezzetler tarih kokarak bugüne kadar gelmiştir.

   Tandır böreği gibi geçmişten günümüze kadar gelen ve tarihin eşsiz güzelliklerini günümüze taşıyan lezzetler ile yemek kültürümüz oldukça fazla bir şekilde gelişmiş ve yöreden yöreye çok çeşitli mutfaklarımız gelişmiş ve Türk mutfağı da oldukça fazla şekilde çeşitliliğe bürünmüştür.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO