• (Alış) 5.342 TL
    • (Satış) 5.351 TL
    • (Alış) 6.095 TL
    • (Satış) 6.106 TL

Konya İlinin Doğal Zenginliklerinden Biri: Kızören (Obruk) Gölü

Konya İlinin Doğal Zenginliklerinden Biri: Kızören (Obruk) Gölü
26 Aralık 2015 17:07

 

Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından en büyük ili olan Konya, aynı zamanda ülkenin gelişmiş kentlerinden biri olarak doğal ve tarihsel zenginlikleriyle büyük önem taşımaktadır. Konya’da gezilecek yerlerin başında gelen, Dünya’ nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak UNESCO tarafından 2012 yılında Dünya Miras Listesi’ ne alınan Çatalhöyük ve şehrin simgesi haline gelmiş Mevlânâ Müzesi’nin yanı sıra gezilip görülecek daha birçok tarihi ve turistik değer vardır. Bunlardan bazıları; Konya Selimiye Camii, Kilistra Antik kenti, Yerköprü Mağarası, Sille Köyü ve Obruk Gölü’ dür.

Kızören Gölü de denilen Obruk Gölü, Konya’ nın Karatay ilçesi sınırlarında yer alan karstik oluşumlu bir göldür.Bölge halkının genel inanışı ise, gölün göktaşı düşmesiyle oluştuğu yönündedir ve gölle ilgili çeşitli efsaneler de vardır. Yaklaşık 145 metre derinliğinde olan Obruk Gölü, ülkemizin yer altı sularının üçte birini barındıran Konya Ovası’ndaki obrukların en meşhurudur.Gölün üzerinde ve su altında 10’ un üzerinde, çeşitli büyüklükte mağaralar vardır.Batı kenarında Selçuklu yapımı Obruk Hanı yer alan Kızören gölü,aynı zamanda ülkemizin de en büyük obruğu olarak Konya’ da gezilecek yerlerin başında gelir.

Bölge halkı tarafından uzun yıllar tarımsal sulama ve evsel kullanım amaçlı olarak gölden su çekilmiş, bu da göl yüzeyinin obruk başlangıcından 20 metre kadar aşağı çekilmesine neden olmuştur. Fakat son yıllarda başlatılan, göl ve çevresini koruma amaçlı projeler ve belediye çalışmalarıyla, Obruk Gölü çok daha turistik bir görünüme kavuşmuştur.Oluşturulan oturma alanları, piknik yerleri ve göl manzaralı kafeteryalar; göle olan ilgiyi arttırarak, göl ve çevresini Konya’ da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarına taşımıştır.

Konya- Kapadokya arasında yolculuk edenlerin mutlaka görmesi gereken bir güzelliğe sahip olan Obruk Gölü; Konya – Aksaray yolu üzerinde, Konya’ ya 74 kilometre mesafedeki Obruk Kasabası’ ndan 5 kilometre kuzeyde bulunmaktadır.

Bu doğal güzelliği gezerken birçok güzel kare yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO