• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KONYA İNCE MİNARELİ MEDRESE

KONYA İNCE MİNARELİ MEDRESE
26 Aralık 2015 16:54

 

Konya ilimizde bulunan Selçuklu döneminden kalma İnce Minareli Medrese, yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen tarihi yerlerden bir tanesidir. Eğer sizin de yolunuz Konya’ya düşer ise İnce Minareli Medrese’yi, Konya’da gezilecek tarihi yerlerin en başında tutmalısınız.

İnce Minareli Medrese Tarihçesi

İnce Minareli Medrese Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan bir tarihi yerdir. Bu medrese,  1260 senesinde Selçuklu Veziri Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından Konya Alaeddin Tepesinin batı kısmına yapılmıştır. Ayrıca İnce Minareli Medrese, Sahip Ata Darülhadis olarak ta bilinmektedir Medresenin Mimarı ise medresenin taç kapısındaki madalyonun iki tarafında da ismi yazılı olan Kölük Bin Abdullah’tır.  Ayrıca İnce Minerali Medrese,  2. İzzettin Keykavus döneminde inşa ettirilmiştir.

Mimarisi

Konya’da ziyaret edilecek yerlerin başında gelenİnce Minareli Medrese’nin mimarisinde ağırlık olarak Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan farklı ve özgün izler görmek mümkündür. Medreseyi süsleyen, taç, kapı ve minaredeki kısımlar taş üzerine kabartma tekniğiyle süslenerek İnce Minareli Medreseye farklı ve özgün bir görüntü kazandırmıştır. Bu teknik ile yapılan süslemeler genellikle geometrik ve bitki şekillerini temsil eden yapımı zorlu ve bir o kadarda gösterişli olan motiflerdir. Bunun dışında Selçuklu Mimarisinde pek yeri olmayan taç kapı yapısı İnce Minareli Medrese’de kullanılmıştır. Taç kapı ana girişinin üst köşelerine yerleştirilmiş iki farklı motif bulunmaktadır. Ayrıca taç kapı cephesinde, birinde  “Amel-i Keluk”, diğerinde, “Bin Abdullah” yazılı iki madalyon içerisinde yapının mimarının adına yer verilmiştir.Bu özelliği itibari ile diğer Selçuklu mimari eserlerinden farklılaşmış ve özgün bir yapı kazanmıştır. Ayrıca medreseye ismini veren mimari özellik ise Medreseye bitişik olarak yapılan mescidin cephesi üzerindeki sırlı tuğlalarla süslenmiş olan minaresidir. Bu yüzden medresenin adı İnce Minareli Medrese olarak anılmaktadır.

Günümüzde İnce Minareli Medrese

Yapım tarihinden günümüze kadar birçok doğal afet ile karşı karşıya kalan İnce Minareli Medrese, maalesef birçok kısmını günümüze kadar taşıyamamıştır. Fakat mevcut haliyle hala bir mimari ve tarihi eser olma özelliğini korumaktadır. İnce Minareli Medrese, Konya’da gezilecek yerler en önemlilerinden bir tanesidir.

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO