• (Alış) 6.154 TL
    • (Satış) 6.165 TL
    • (Alış) 7.079 TL
    • (Satış) 7.091 TL

KONYA SAÇ BÖREĞİNİN GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GELİŞİ

KONYA SAÇ BÖREĞİNİN GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GELİŞİ
19 Aralık 2015 21:10

 

Konya ili Türkiye’nin en büyük yüzölçümlü iline sahiptir ve geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. İşte bu eksi kültürlerden gelen yemek gelenekleri Konya ilinde halen devam etmektedir. Eski yıllara ait kalıntılarda da Konya yemek kültürünün çok eskiye dayandığı oldukça açık şekilde belli olmaktadır. Eski kalıntılarda nohut, bulgur gibi yiyecekler ve tabak gibi kalıntılar şehirde bulunmuştur ve çok eski yüzyıllara aittir bu yemek kültürleri. Konya2nın olmazsa olmazlarına gelirsek en başta herkesin bildiği etli ekmek ve sonrasında ise saç böreği gelir.

   Saç böreğigözlemeye benzer fakat gözlemeye göre daha ince şekilde açılır ve genelde de içine ıspanak konulur. Ama isteğe göre de patates, peynir de koyanlar olur. Konya deyince akla bu börek gelir ve özellikle köylerde yapılan saç börekleri orijinal halde ve incecik açılarak saç üzerinde pişirilir.  Hamur dinlendirilir ve sonrasında bu eşsiz ve Konya ilinin kültürünü yansıtan böreğin işlemine başlanır. Pişirilen enfes böreklere saçtan indirilince yağ sürülür ve afiyetle yenilir.

    Saç böreği şimdilerde otellerde ve belli restoranlarda yapılmaya başlandı fakat eski kültürden gelen ve köylerde el açması ile pişirilen böreklerin asla yerini tutmuyor. Eskisi kadar olmasa da Konya iline uğradığınızda ara sokaklarda kadınlar tarafından saç üzerinde pişirilen saç böreklerinden satın alıp afiyetle yiyebilirsiniz. Konya iline uğradığınız zaman bu geçmişten günümüze kadar gelen ve gözlemeye benzer nitelikte olan saç böreğinden tatmadan geri dönmeyin. Çünkü bu lezzetin tadı damaklarınızda kalacak türden eşsiz bir lezzet. Saç üzerinde pişmesi ve incecik açılması ile eski günlerde aile fertlerini saç başında toplanmasını sağlar ve herkes böreklerin pişip, hemen yemek için sabırsızlık ile beklerlerdi.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO