• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KONYA ŞERAFETTİN CAMİİ

KONYA ŞERAFETTİN CAMİİ
6 Şubat 2016 22:59

 

 

Konya’da gezilecek yerler ve görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Bu durum şehrin binlerce yıldır önemli yerleşkelerden beri olmasından kaynaklanmaktadır. Çeşitli uygarlıklar oldukça çok mimari yapı, tarihi öğeler, bilimsel buluşlar, kültürler bırakmışlardır. Konya’nın başkentlik yaptığı uygarlıklar da olmuştur. Bunlar Anadolu Selçukluları ile Karamanoğullarıdır. Dünyanın en eski yerleşkelerinden sayılan Çatalhöyük de Konya’da bulunmaktadır. Araplar bu güzel şehrimize Kuniye demiş ve bu isim zamanla “Konya” olarak evrilmiştir. Bu evrim Selçuklular ve Osmanlılar dönemine denk gelmektedir. Konya’nın bu kadar özel olmasının sebeplerinden biri tarihinin Prehistorik Çağa kadar dayanmasıdır.

Karatay da Konya’da gezilecek yerler arasındadır. Karatay ilçesi ismini Anadolu Selçuklarının önemli bir devlet adamı olan Celalettin Karatay’ın isminden almıştır. Celalettin Karatay’ın barışçılığı tüm dünyaca bilinmektedir, bu özelliği onu sevilen, sayılan bir devlet adamı yapmıştır. Önceliği her zaman toplumun birliğinin sağlanması ve korunması olmuştur. Bu ilçemizde ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri Şerafettin Camii’dir. Bilindiği gibi camiler, İslam dininin ibadet mekânıdır. Ülkemizde görülecek tarihi ve kültürel öğelere sahip çok sayıda cami bulunmaktadır. Bunlardan biri de bahsi geçen Şerafettin Camii’dir.

Konya’da gezilecek yerler araştırıldığında akla gelen önemli yerlerden biri Şerafettin Camii olduğunu belirtmiştik. Şerafettin Camii hükümet konağında bulunmaktadır. Şehrin merkezindedir. Konya’daki eski camilerin başlarında gelmektedir. Bu camii XII. yüzyılda yapılmıştır. Yaptıran ise Şeyh Şerafettin’dir. 1336 senesinde yıkılmış, Mehmet Çavuş oğlu Mehmet Bey tarafından yeniden inşa edilmiştir. Yarım bir kubbeyle desteklenerek inşa edilmiştir. Mihrabın bir kısmı dışarıdadır. İçi yazılarla ve nakışlar ile bezenmiştir. Bu yapısı itibariyle önemli bir sanat eseri olma özeliği de vardır. Camii kesilmiş taşlarla yapılan kubbeyle örtülerek yapılmıştır. Camiyi ayakta tutan on tane fil ayağıdır. Sağlam malzemelerden yapılan Şerafettin Camii’nin altı mermer sütunlar ile desteklenmiştir. Sağlam malzemeler olan taşa, mermere ve çinilere mimarisinde rastlanır. Bütün bu özellikleri ile Konya Şerafettin Camii görenleri hayran bırakır. Konya halkının tarihleriyle, mimari yapılarıyla, çok eskilerden bugüne evrilmiş kültürleriyle gurur duymalarında oldukça haklılık payı vardır. Konya’nın güzellikleri arasında gezerken tüm tarihe tanıklık etmek mümkündür.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO