• (Alış) 5.358 TL
    • (Satış) 5.367 TL
    • (Alış) 6.146 TL
    • (Satış) 6.157 TL

KONYA SIKMASI’NIN TADINA BAKTINIZ MI?

KONYA SIKMASI’NIN TADINA BAKTINIZ MI?
19 Aralık 2015 21:06

 

Sorumuza cevabınız hayır ise sizi kesinlikle denemeye davet ediyoruz. Konya mutfağı denildiğinde sofraların olmazsa olmazıdır Konya sıkması. Öyle ki Kayseri’nin mantısı ne ise Konya’nın da Konya sıkması odur. Yıllardır bu yörede yapılmaktadır, bu yöreden diğer şehirlere taşınmıştır. Ama bu lezzeti denemek isteyenlerin, her şeyi yerinde yemesini tavsiye edeceğimiz gibi sıkmayıda yerinde yemesini şiddetle tavsiye ederiz.

Bilmeyenler için biraz bahsedecek olursak bu yemek, içi patates ile hazırlanan bir karışım, dışı ise yufka, hamur işi olarak tarif edilebilir. Hamurun ince olması ve etin kaliteli olması bu yöresel mutfakta her tarif için önemlidir. Konya,yemek tariflerinde eti hiç eksik etmiyor olsa bile, bununla birlikte bu kendine has ve ismi ile özdeşleşen Konya sıkması et ürünü barındırmamaktadır. Bunun yerinepatates, peynir ya da tercihen çökelek ile yapılmaktadır. Tarihçesi net bilinmemekle birlikte adından da anlaşılacağı üzere Konya’ya has lezzetlerden biri olarak bilinir. Başka yörelerde de ‘sıkma’ tabiri kullanılıyor olsa da, tadına doyamayacağınız bu lezzetin ana vatanı Konya ilimizdir. Hamur işi severlerin yemek listesinde en başa çıkabilme potansiyeli olan bir seçenektir. Ancak kilo sorunu yaşayanların fazla yememeye özen göstermeleri ise önemli bir ayrıntıdır. Lezzetli olduğu için ayarı biraz fazla kaçırmadan önce uyarmayı görev biliriz.

Konya sıkması, evde hazırlanabileceği gibi, yöresel izler taşıyan, milli kültürünü kaybetmemiş otantik mekânlarda da yenilebilmektedir. Bunun için doğru yeri bulmanız ayrıca önemlidir. Bu nedenle sıkma yemek için tercih edebileceğiniz yerler için ufak çapta bir araştırma yapmanızda fayda var. Ama şu da bir gerçektir ki, nerede yerseniz yemiş olun eğer bulunduğunuz il Konya ise sizi hayal kırıklığına uğratmayacak tatlar ile karşılaşacaksınız.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO