• (Alış) 5.342 TL
    • (Satış) 5.351 TL
    • (Alış) 6.095 TL
    • (Satış) 6.106 TL

KONYA’DA BİLİM IŞIĞI PARLAMAYA BAŞLADI

KONYA’DA BİLİM IŞIĞI PARLAMAYA BAŞLADI
26 Aralık 2015 17:00

Son zamanlarda Konya’da gezilecek yerler denilince akla ilk gelecek etkinliklerden biri Konya bilim merkezi haline geldi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Tübitak ‘ın ortak projesi olan Konya Bilim merkezi kapılarını Nisan 2014’te çocuklara ve her yaştan bilim meraklısına açtı.

Deney düzeneklerinin tamamının Tübitak tarafından sağlandığı merkez adeta çocuklar için bir bilim yuvası haline geldi. Merkez de sürekli olarak yeni ve dikkat çekici etkinlikler yapılmakta. Yıl içinde devam eden sergiler her yaşa hitap edecek ve ilgi sağlayacak düzeyde. Ayrıca ilk ve orta öğretim öğrencileri için eğitim programları düzenlenmekte. Bunlara katılmakta son derece kolay birçok eğitim için randevu almak gerekmiyor fakat bazıları için telefonla kolayca randevu almak mümkün.

Merkezde sergiler ve eğitim dışında bir kütüphane de mevcut. Kütüphaneyi iki bölümde değerlendirmek gerekiyor. Birinci kısım çocuk kütüphanesi burada çocukların ilgilenebileceği eğitici, eğlendirici, bilimsel her türlü yayına ulaşmak mümkün. İkinci kısım araştırma kütüphanesi burada da gerek üniversite öğrencileri gerek araştırmacılar için akademik ve bilimsel yayınlara ulaşmak mümkün.

Bunların dışında merkez de bir Planetaryum Türkçe adıyla gezegen evi bulunuyor. Planetaryum bilindiği üzere gezegenlerin ve gök cisimlerinin görüntüsünün bir perdeye yansıtılarak oluşturulmuş simülasyonudur. Ancak sinemadan bile daha gerçekçi bir görüntü vererek izleyenlerin sanki oradaymış gibi hissetmesine yol açar.

Merkez de ayrıca bir gözlem kulesi de hizmete açılmıştır. Bilim meraklıları ve profesyoneller için son derece önemli bir yapı.

Merkezin özelliklerinden bahsetmişken sahip olduğu LEED  sertifikasından bahsetmeden olmaz. Bu sertifika Dünya’da ve ülkemizde en çok tercih edilen, en güvenli ve en geçerli belge olma özelliğini taşıyor. Anlamı ise binanın çevreye ne kadar duyarlı yani ne kadar yeşil bir bina olduğunu göstermesi.

Bilime ve öğretmeye meraklı yetişkinler de burada gönüllü çalışarak hem merkeze fayda sağlamış olurlar hem de eğlenceli ve samimi bir ortamda bilgiyi başkalarıyla paylaşmanın tadını çıkarabilirler.

Önceleri Konya’da gezilecek yerler denince akla birçoktarihi ve turistik yer gelirdi ancak şimdi bir bilim merkezi de Konya’da gezilecek yerler sıralamasında üst sıralara çıktı. Ülkemiz eğitimi ve bilimsel çalışmaların her yaşa sevdirilmesi açısından örnek yerlerden biri.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO