• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KONYA’DA DÜĞÜN PİLAVI

KONYA’DA DÜĞÜN PİLAVI
19 Aralık 2015 20:57

 

                Konya’nın kendine has yöresel yemeklerinden biri olan düğün pilavı daha çok düğünlerde davetlilere verilen bir yemektir. Geçmişten günümüze yöreselliğini koruyarak diğer yörelerde ki geleneklerden farklı olarak imkânı olan her ailenin düğünlerinde sunmuş oldukları bir yemektir. Yalnız düğünlerde bu yemeğin yapımını daha çok erkek tarafı üstlenmektedir. Kız tarafı ise sadece yemek yemeğe gider.

Erkek tarafının yemek yapması ve kız tarafınınsa sadece yemek yemeğe gitmesi aslında geçmişte olan bir hikâyenin devamı niteliğindedir. Nedeni ise şöyle ‘’3 arkadaş bir pazar sabahı buluşurlar ve acıkırlar canları ise pilav çeker. Harıl harıl pilav aramaya başlarlar. Şans o ki bir düğünde pilav bulur ve içeri girerler. Orada beklerlerken yanlarına yaklaşan bir düğün davetlisi ‘’Siz kimsiniz, kimlerdensiniz?’’ diye bir soru yöneltir. 3 arkadaşta cevap verir ‘’Biz kız tarafındanız’’ diyerek ancak davetlinin burası sünnet evi demesi üzerine 3 arkadaş mahcup olur oradan ayrılırlar. İşte böyle ortaya çıkmıştır düğün pilavı.

Belki de hikâye buradan gelmektedir. Sonuç itibariyle halka açık olan bir düğün olması ve kapısının herkese açık olması dolayısıyla karnı acıkan herkesin davetli olduğu bir panayır alanına dönmektedir. Çok abartılı gibi görünse de Konya için oldukça farklı bir eğlence ve tutukudur, hem düğünler hem de Pazar günleri düşülen o pilav telaşesi. Sizin de yolunuz Konya’ya düşer ise ve karnınızda acıkırsa olur ya bir düğüne denk gelirsiniz hemen o sıcak insanların arasına karışın ve düğün pilavı yemenin tadına varın.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO