• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KONYA’DA ETLİ FIRIN YEMEĞİ

KONYA’DA ETLİ FIRIN YEMEĞİ
19 Aralık 2015 21:00

 

                Etli fırın yemeği deyince akla ilk olarak Konya ardından da elbette etli ekmek gelir. Güzel Türkiye’mizin her bölgesinde ayrı tat ve lezzet vardır. Mevlana şehri Konya bunların en başında gelmekte ve geçmişten günümüze kadar süre gelmiş olan gelenek ve görenekleriyle kendine has yemek kültürünü günümüze kadar getirmeyi başarmış şehirlerimizdendir. Etli ekmek yöresel farklılıklar göstermekle birlikte asıl olarak Konya yöresine has bir yemektir.

Ülkemizde farklı bölgelere gittiğinizde farklı isimlerle telaffuz edilen etli fırın yemeği,Konya’ya has bir yöresel yemek olduğunu halk arasında geçen diyaloglardan da belli etmektedir. Öyle ki ‘’Bir Konyalı etli ekmek yiyişinden belli olur’’ deyimini bile kendi içerisinde türetmiş ve bu şekilde tanınmış yöresel lezzettir etli ekmek. Genel olarak Konyalılar etli ekmeğe ‘’Etliekmek’’ demektedirler. Bu da yine geçmişten gelen bir alışkanlık olmaktadır. Eskiden Konya erkekleri haftada 6 gün hanımlarının yemeklerini yer, pazar günleri ise fırınlardan etli ekmek yaptırarak hem eşlerini hem de kendilerini dinlendirirlermiş. Etli ekmek yapılışı açısından da tarihi bir özellik taşımaktadır. Eskiden köfteci dükkânlarında yapımının sağlandığı sanılılan etli ekmek aslında bir gün önceden hazırlanmaya başlanılan ve sanıldığından daha meşakkatli bir yöresel lezzettir.

Herkesin hayatında en az bir kere tatması gerektiği etli fırın yemeği ‘’Etli ekmek’’ ya da Konyalılarca ‘’Etliekmek’’ hala ilk gün yapılıyormuş gibi Konya’da yöreselliğini korumaktadır ve muhakkak denenmesi gereken bir lezzettir.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO