• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

   KONYADA GEZİLECEK YERLER- EREĞLİ MÜZESİ

   KONYADA GEZİLECEK YERLER- EREĞLİ MÜZESİ
17 Aralık 2015 21:16

Konya, Mevlana’nın yaşadığı şehir olması dolayısıyla oldukça önemli bir şehir olarak kabul edilmektedir. Özellikle de tasavvufa ilgili kişilerin kesinlikle görmesi gereken bir şehirdir. Ayrıca gittikçe modernleşen ve yapısına rağmen hala Mevlana şehri olması gururunu taşıyor. Yabancı bir şehre gittiğiniz zaman bilmeniz gereken en birincil kural tarihi yerlerin nerelerde olduğunu ve en önemli tarihi yerlerin hakkında önceden bilgi sahibi olmaktır.

 

Anadolu’nun bağrında olan Konya, tarih boyu medeniyetlere ev sahipliği yapmış bulunmasının yanı sıra önemli bir şehre sahip olup tarihi yerleri ilgi görmektedir. Aynı zaman Konya, Mevlana’nın memleketi olması nedeniyle içerisinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Eğer tarihi yerlere ilginiz varsa bu şehri öneririm. Konyada gezilecek yerler bir hayli fazladır bu nedenle eski kalıntıları da barındıran Konya, buldukları tarihi eserleri Ereğli müzesinde sunmaktadır. Mevlana’nın şehri olması ayrı bir güzellik katarken Konya’da Mevlana müzesi’de bulunmaktadır. Mevlana müzesi 1274 yılında Mevlana’nın oğlu tarafından yaptırılmıştır. Ve Mevlana’nın türbesini de içerisinde müzenin içerisinde bulunmaktadır.

 

 

Ereğli müzesi 1968 yılında kurulmuş olup, 8096 adet kültür kalıntılarını sergilemektedir. Oldukça ilgi gören müzenin ziyaretçi sayısı ortalama olarak 10900’dür. Ereğli müzesi; M.Ö 7000 yılında başlayarak tüm medeniyetlerin sentezi durumuna gelmiştir. Çevrede bulunan kültür varlıkları Ereğli Müzesi’nde sergilenmektedir. Neolitik döneme ait olan kalıtılar Can Hasan’dan çıkan el baltaları, duvar freskleri, el değirmenleri, kazıcı aletler ve pişmiş toprak kaplar, o döneme ait olup müzede sergilenmektedir. Çağına ait bulleli testiler, ok uçları, toprak meyvelikler, insan figürleri, toprak tuzluklar, silindir ve damga mühürler, karabeuslar, hiyoroglif ve çivi yazılı heykel kaideler bulunmuştur. Osmanlı dönemine ait çavdar sapından yapılmış çeyiz sandığı, el yazması altın tespihli kur’an-ı kerim’ler, silahlar, el dokuması halı ve kilimler müzesinde bulunduran en önemli taşıtlar olarak bilinen kültür varlıklarındandır. Konya gezilecek yerler fazladır sadece müzeden ibaret değildir ama eki döneme ait bütün bulutular bu müzede sergilendiği için gelen misafirlerin görmeden gitmediği bir müze olarak bilinen Ereğli müzesi insanlara tarihi açısından bayağı faydalı olmaktadır.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO