• (Alış) 5.482 TL
    • (Satış) 5.492 TL
    • (Alış) 6.217 TL
    • (Satış) 6.229 TL

Konya’da Sivil “İHA” ve “DRONE” Uçuşlarına Kısıtlama!

Konya’da Sivil “İHA” ve “DRONE” Uçuşlarına Kısıtlama!
7 Mart 2016 19:45

Konya’da Sivil “İHA” ve “DRONE” Uçuşlarına Kısıtlama!

Halk tarafından sevilen, kullanımı gün geçtikçe artan ve oldukça makul fiyatlara temin edilebildiği için kullanıcı sayısında da ciddi bir artış yaşanan DRONE ‘lar her zaman iyi niyetli kişiler tarafından kullanılmıyor.

Konya Valiliği tarafından, Konya hava sahasında havadan video kaydı yapabilen, siviller tarafından İnsansız Hava Aracı (İHA) ve Motorlu çok hafif hava araçlarının (DRONE) milli güvenlik bakımından hassas konumda olan kurum ve kuruluşlar ve Askeri güvenlik bölgeleri üzerinde uçuş yapmalarına, fotoğraf ve video çekimi yapmalarına yasak getirildi.

Konya Valiliği tarafından yapılan açıklamada;

“Söz konusu araçların terör örgütü mensuplarınca hassasiyet arz eden kurum ve kuruşlar ile güvenlik güçlerimize karşı kullanılması ihtimaline binaen bu tür hava araçlarının satın alınmasının, temin edilmesinin ve kullanılmasının denetlenmesi belirli bir izne bağlanmıştır. İlimiz sınırları içerisinde her türlü sivil insansız hava araçları ve motorlu çok hafif hava araçlarının satan, satın alan, temin eden, kullanan şahıslar en yakın kolluk birimlerine giderek kullanım amacı, markası ve modelini bildirmekle yükümlüdür. Yasaklama kararına istinaden, sivil insansız hava araçları ve motorlu çok hafif hava araçlarının;

Valilik ve Kaymakamlık, 3.Ana Jet Hava Üs Komutanlığı, Hava Savunma Okulu Komutanlığı, Havalimanı, Jandarma Bölge ve İl Jandarma Komutanlıkları, MİT Bölge Başkanlığı, Adliye Binası ve Lojmanları, Cezaevi yerleşkesi, Emniyet bina, tesis ve lojmanları, Kamu Kurum ve Kuruluşlara ait bina, tesis ve lojmanları üzerinde kullanılması yasaklanmıştır. Karara uymayanlar Kabahatler Kanununun 32’nci maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır. Ancak, kamu düzenini ve güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek toplumsal olayların baş göstermesi hâlinde Vali tarafından kamu düzenini sağlamak amacıyla alınan ve usulüne göre ilan olunan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” hükmü çerçevesinde yasal işlem yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO