• (Alış) 5.341 TL
    • (Satış) 5.351 TL
    • (Alış) 6.057 TL
    • (Satış) 6.067 TL

Konya’daki Kiralık Daireler

Konya’daki Kiralık Daireler
18 Aralık 2015 09:28

Konya, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve şehirleşme açısından ülkemizin en güzel örneklerinin başında gelen bir şehirdir. Gerek sanayisi, tarımı ve ticari hayatı, gerekse de üniversitesi ile her yıl pek çok yeni insanın yerleştiği, yaşaması zevkli bir şehirdir.

Bu şekildeki bir şehirde en önemli ihtiyaçların başında da barınma gelmektedir. Belirli süreliğine bir şehre yerleşen memur, öğrenci gibi insanlar da genel olarak konut kiralama yoluna gitmekte, satın alma yerine kiralama yöntemini tercih etmektedirler. Bu yazımızda Konya’daki kiralık daireler üzerine olacaktır.

İktisadi açıdan fiyatı belirleyen şey, arz ile talep arasındaki dengeye dayanır. Konya gibi talebin sürekli arttığı bölgelerde de fiyatlar buna paralel artmaktadır. Ayrıca, ülkemizde son yıllarda görülen, faizlerin düşmesine ve inşaat sektörünün gelişimine paralel olarak gelişen konut satın alma talebi, satılık konutların fiyatlarını arttırmıştır. Bu durum kiralık konutlar üzerinde de benzer etkiler yapmış, bu da Konya’daki kiralık daireler üzerinde fiyat artışına sebep olmuştur.

Bunlara ek olarak, ülkemizin başkenti Ankara ile Konya arasında faaliyete alınan hızlı tren ve duble yollar gibi projeler, Konya’yı daha ulaşılabilir bir merkez bir haline getirmiş ve ticari etkinliğini arttırmıştır. Bu gibi gelişmeler, ülke ve şehir ekonomisi üzerine olduğu gibi, şehirdeki gayrimenkul fiyatları üzerine de etki etmektedir. Diğer bir deyişle, Konya’nın merkezi hali geliştikçe, Konya kiralık daireler ve satılık konutların fiyatları da bu gelişmelerden etkilenmektedir.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO