• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KONYADAKİ KİRALIK DAİRELERDE CEPHE TERCİHİ NE OLMALIDIR

KONYADAKİ KİRALIK DAİRELERDE CEPHE TERCİHİ NE OLMALIDIR
7 Şubat 2016 12:20

Konya’nın sahip olduğu güzelliklerle ve doğasıyla hak ettiği çağdaş konumunu yükseltmek için İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından şehirde gereken düzenlemeler yapılmaktadır. Konya kiralık evler listesindeki dairelerin büyük çoğunluğunun yaş ortalaması otuza yakındır. Çoğu yapıların dayanıklılığı her geçen yıl daha azalmakla birlikte, şehirde büyük kentsel dönüşümler İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca yapılmaktadır.

Her ilde olduğu gibi Konya’da da TOKİ büyük atılımlara imza atmış birçok sağlam yerleşkeler yapmıştır. Yapılan binalarda;  İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca 5216 sayılı kanun ve 6360 sayılı kanunların ilgili maddelerince yeni binaların alt yapı, dış cephe monta laması ve çevre düzenlemesi şartı getirilmiştir.

Konya’nın bulunduğu mevsim şartları gereği kışın sert soğuklar olmasından dolayı genelde güney cephe daireler tercih edilmektedir. Bu durum yaz ve kış mevsimleri için kısa süreli kiralamalarda değişebilir.  Mantolaması ve merkezisistem ısınma sistemleri kullanan konutlarda dairelerin güney, batı, doğu ya da kuzey cephe olması herhangi bir avantaj sağlamamakla beraber, bilinenin aksine yazları kuzey cephe daireler serin olacağı için tercih sebebidir.

Konya kiralık evler’de güney cephe dairelerinin tercih edilmesinin sebebi kışın yakıt maliyetlerinin düşük olacağıdır. Ancak güney cephe daireyi tercih edenlerin unutmaması gereken bir konuda yazları oldukça sıcak gecen bu iklimde, evinde aşırı güneşten olacağı sıcak olacağı unutulmamalı, klima maliyetlerinde kiralama yapılırken göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO