• (Alış) 5.482 TL
    • (Satış) 5.492 TL
    • (Alış) 6.217 TL
    • (Satış) 6.229 TL

KONYADAKİ SAKLI KENT KİLİSTRA

KONYADAKİ SAKLI KENT KİLİSTRA
26 Aralık 2015 16:58

Konya, Türkiye’nin en güzel ve tarihi eskilere dayanan şehirlerinden biri. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekânı olan Konya’da tarih öncesi birçok eser bulunmakta. Konu tarih olduğu zaman konyada gezilecek yerler arasında kuşkusuz en çok dikkat çeken yer antik kent Kilistra’dır. Kilistra, Konya’nın 49 km güneybatısında Meram ilçesinin Gökyurt köyünde bulunmaktadır. Ailenizle ve ya dostlarınızla Kilistra’yı gezebilir tarihin akışına tanık olabilirsiniz.

Konyada gezilecek yerler arasında tarih severlerin gidilecek yerler listesinin başında olan Kilistra’ya arkeolojik kazılara göre milattan önce 2 ve ya 3. Yüzyılda yani Helenistik dönemde yerleşimler başlamıştır. Kilistra’nın adına Söğütlü Deresi yakınlarında bulunan iki mezar taşında ve şırahanede bulunan Latince yazıtlarda rastlanmıştır. Kilistra ve 12 km uzağındaki diğer bir antik kent olan Listra Hıristiyanlığın yayılması için önemli bir rol oynamış ve daha sonraları dini birer merkez haline gelmişlerdir. Yakınlıklarından dolayı Listra’dan sonra Kilistra’yı da kolaylıkla gezebilirsiniz. Kapadokya benzeri pek çok kaya oyuğu yerleşimi görülen Kilistra, incilde adı geçen Aziz Paul’un durak noktalarından birisidir. Arkeolojik kazılar sonucu yerleşim yerinde bulunan Sümbülini kilisesi de yerel halk tarafından paulönü olarak adlandırılmaktadır. Antik kentin kurulmasında dönemin şartlarından dolayı gizlilik esas alındığı için, kente geriden bakıldığında büyük kaya parçaları olarak görülmekte fakat içinde geniş ve mazgallarla aydınlanmayı ve hava almayı sağlayan mekânlar bulunmaktadır. Bölgede yapılan temizleme ve kurtarma çalışmalarından sonra gözetleme kuleleri, karakollar ve benzeri nitelikte güvenlikle ilgili yapılar bulunmuştur. Çömlek tesisi, şehir meclisi ve toplantı odası gibi yapıları da bulunan Kilistra’daki kazı çalışmaları bitmiş ve çoğu restore edilmiş durumdadır. Köyün yerleşimi bu antik kentin çevresinde olmuştur. Kilistra’da gezdikten sonra yerel halktan insanlarla sohbet edebilir, çok hoş ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz. Geziniz esnasında yöreye özgü lezzetli yemekleri tadabilir, köklü el ve örgü işlerini görme imkânı bulabilirsiniz.

Gökyurt halkı, Kilistra’ya sahip çıkmakta ve konukseverliğini gelen tüm misafirlere göstermekte olan insanlardır.Konyada gezilecek yerler içinde en eski yapılardan biri olan Kilistra’da konaklamak için bulunan Köy Konağında kalabilir, unutulmaz bir gezi yaşayabilirsiniz. Tüm sağlık hizmetlerine de kolayca ulaşabileceğiniz Kilistra’da yerel halkın kültürüyle kaynaşırken antik kentin köklü geçmişini yakından öğrenebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO