• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KONYA’NIN EN GÜZEL LEZZETLERİNDEN BİRİ OLAN PAPARA YEMEĞİ

KONYA’NIN EN GÜZEL LEZZETLERİNDEN BİRİ OLAN PAPARA YEMEĞİ
19 Aralık 2015 21:09

 

Konya’nın tarihi bilindiği üzere çok eskilere dayanmaktadır. Konya tarihi eskilere dayandığından dolayı Konya yemek kültürü de yüzyıllar öncesinden gelmektedir. Tarihi incelendiğinde çok eski yıllara dayandığını kanıtlar nitelikte, durumlar gözlenmektedir. Bu şekildeki bulgulara rastlanmaktadır. Bu bulgulardan bazıları nohut ve bulgurdur. Bunların yapıldığı tabağa benzer kaplara da rastlanmaktadır tarih incelendiğinde. Şimdi sizlere geçmişten günümüze kadar uzanan, Konya kültürünün bir parçası haline gelen Papara yemeği hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Papara yemeği tarihi de oldukça eski tarihlere dayanmaktadır.  Papara çok eski bir Rumeli yemeği olarak karşımıza çıkar. O zamanlarda oldukça fazla yokluk çekilmektedir. Bu yokluktan kaynaklı insanlar çeşitli karınlarını doyuracak yöntemlere başvurmuşlardır. İşte bunlardan biri de bu yemektir. Yokluk zamanlarında ellerinde kalan kısıtlı malzemeleri değerlendirmek amaçlı çeşitli yemekler ortaya çıkarmışlardır. Özellikle kuru ve bayat olan ekmek parçalarının değerlendirilmesi amacı ile bu yemek yöntemi ortaya çıkmıştır. Bayat ekmekler alt kısma dizilir ve üzerine ise çeşitli malzemeler ilave edilir. Son olarak da soslanır ve ıslatılır.  Bu şekilde ortaya çıkan yemek sonraları da afiyetle yenilmeye devam edilir.

Papara yemeği yukarıda belirttiğimiz üzere, Konya mutfağına Rumeli’den gelmiştir. Sonrasında yıllar geçmesine rağmen hala yapılıp, severek yenilmeye devam edilmektedir. O günlerin yokluklarından kaynaklı ortaya çıkan çeşitli yemekler şuan hala tüketilmeye devam edilmektedir.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO