• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KONYA’NIN EŞSİZ LEZZETİ: ÇÖPLEME

KONYA’NIN EŞSİZ LEZZETİ: ÇÖPLEME
19 Aralık 2015 20:55

Çok eski yıllardan beri Konya mutfağında varlığını sürdüren ÇÖPLEME hem halk tarafından hem de şehre gelen yerli ve yabancı tüm turistler tarafından fazlasıyla beğeni kazanmış bir yemek. Etin sebzeyle harmanlanmasının en güzel göstergesi olan bu yemeği Konya’ya gelip de yemeden gitmeyin.  Tadına olduğu kadar görüntüsüne de bayılacağınıza emin olabilirsiniz. Bol sebzeli bu yemek etin lezzetiyle birleşerek eşsiz bir tada bürünüyor.

Konya mutfağının favori yemeği olan ÇÖPLEMEhalk tarafından oldukça sık yapılan bir yemek. Tahmin edildiği kadar da zor değil üstelik. Pişirilen et ve bazıları yağda kızartılan bazıları da çiğ olan sebzelerin çöp şişe dizilip fırınlanması çıkarılınca da üzerine sos ilave edilmesiyle servise hazır olan bu yemek misafir ağırlayacağınız zamanlar ana yemek olabilecek ağırlıkta bir yemek. Kullanılan etin kuzu eti olması ise lezzetini daha da unutulmaz bir hale getiriyor. Eğer yolunuz bu güzel şehre düşerse bu güzel yemeği yemeden şehirden gitmeyin.

Yemeğin Konya mutfağına nasıl geldiği hakkında net bir bilgi bulamasakta yemeğin eşsiz lezzetinin sırrının kuzu etinden geçtiğini bilmeniz de fayda var. Daha kolay pişen ve daha lezzetli olan bu et sayesinde yemeğiniz daha güzel ve lezzetli olacaktır. Çöp şişlere dizilip fırınlanan ÇÖPLEME yemeğini servis sırasında ister çöp şişte istersen izde çöp şişten çıkararak servis edebilirsiniz. Eğer Konya mutfağının damak tadını tek bir yemekle anlamak istiyorsanız ilk iş bir çöpleme yemek olmalıdır.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO