• (Alış) 5.342 TL
    • (Satış) 5.351 TL
    • (Alış) 6.095 TL
    • (Satış) 6.106 TL

KONYA’YA TARİHİNİ EN GÜZEL YANSITAN MÜZESİ, KOYUNOĞLU MÜZESİ

KONYA’YA TARİHİNİ EN GÜZEL YANSITAN MÜZESİ, KOYUNOĞLU MÜZESİ
26 Aralık 2015 17:01

Konya’da gezilecek yerler en başında muhakkak Koyunoğlu Müzesi ve Kütüphanesi yer alır. Her şeyden önce bir şehrin tarihini, kültürünü, geçmişten günümüze ne getirdiğini bize en güzel gösterecek yerler, müzelerdir. Konya şehrinin de en büyük müzelerinden biri olan Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi şehrin merak edilenlerini gidermek için gerçekten oldukça ilgi çekici ortama ve tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Müze, ilk olarak 1913 yılında, Konya’nın en köklü ailelerinden biri olan İzzet Koyunoğlu tarafından kurulmuştur. Tarzıyla Konya’nın kendine özgü eski evlerini uyandıran müzede, Koyunoğlu ailesi,  birçok tarihi eserleri burada barındırmıştır.

Koyunoğlu müzesinin Konya’nın gezilecek yerlerinden biri olmasının bir diğer sebebi de, şehrin tarihine ışık tutan binlerce etnografik ve arkeolojik heykellerin, mezar taşlarının ve mermerlerinyanı sıra, tabiat tarihine ait birçok objeleri de oldukça hoş bir görselle misafirlerine sunmasıdır. Müze, sadece eserler bakımından değil, aynı zamandasonradan inşa edilmiş kütüphanesiyle de şehrin ziyaretçilerine, en çok da okur severlerine hitap etmektedir. Koyunoğlu ailesinin kendi çabalarıyla derlenen eserleri ve kitaplarıyla Koyunoğlu Müze ve kütüphanesi, 1973 yılında Konya Belediyesi’ne bağışlanmıştır. Böylece ailenin, şehrin geçmişine dair topladığı müthiş eserleri ve kişisel koleksiyonuyla beraber müze, korunmaya alınmış, kamulaştırılarak halkın ziyaretine kapılarını açmıştır.

Müze, iki kat ve yedi bölümden oluşmaktadır. Genellikle dekorasyon ve bölümlere ayrılışı ile de başka müzelerden kendini ayıran Koyunoğlu Müzesi, bu özelliğiyle de Konya’nın gezilecek yerleri arasına girmeyi başarmıştır. Giriş katında, Anadolu medeniyetlerine ait bulguları ve eserleri, misafirlerin en çok ilgisini çeken bölümlerden bir tanesidir. Dahası; tabiat tarihi, sergi ve sikke (eski para) bölümleri de bu katta yer almaktadır.  Üst katında ise etnografya bölümü ile tarihi yansıtan desenleriyle el emeği, göz nuru halılar halka özenle sunulmuştur. Son olarak müzeyi, şehrin en işlek semti Karatay’da kolaylıkla bulup ve sabah saat 8’den akşam 5’e kadar da ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO