• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

KONYA’YA YÜKSEKTEN BAKMAK

KONYA’YA YÜKSEKTEN BAKMAK
17 Aralık 2015 21:07

 

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu nun en eski topraklarına sahip, düz bir ovadan oluşan Konya nın en yüksek tepesidir Alaaddin Tepesi. Selçuklu ilçesinde bulunan Alaaddin Tepesi şehrin merkezinde bulunduğundan dolayı ulaşımı da çok kolay bir yerdir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Konya da, bu medeniyetler Alaaddin Tepesinde hüküm sürmüştür. Roma, Bizans, Osmanlı zamanlarında yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Günümüzde daha çok mesire yeri olarak kabul gören Alaadddin Tepesi KONYA’DA GEZİLECEK Yerlerden biridir.

İsmini Alaaddin Keykubat tan alan tepe onun türbesini ve camisini de üzerinde barındırmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ele geçen bilgi ve tarihi hazineler bölgenin geçmişine ışık tutrak, önemi bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

KONYA’DA GEZİLECEK YERLERden biri olan Alaaddin tepesi efsaneye göre, düz bir ovadan oluşan Konya ya Alaaddin Keykubat bir saray yaptırmak ister fakat yaptırmak istediği sarayın büyükçe bir tepede ve şehre hakim bir yerde olmasını istemektedir. Bunun üzerine sultan bir ferman çıkarır ve tüm halktantoprak getirip bir yere yığmasını ister ve tüm halk toprağı bir bölgeye yığar ve büyükçe bir tepe oluşturur ve bu tepeye Alaadddin Tepesi adı verilir.

Başka bir efsaneye göre de düzlük bir ova olan Konya’da bir tepe yokmuş, Birgün devrin padişahı Alaaddin Keykubat benim halkımın ne kadar çok olduğunu cümle alem görecek diyerek tüm halkından bir avuç toprak getirmesini istemiş ve herkes getirdiği bir avuç toprağı bir yerde yığarak Alaaddin tepesini oluşturmuştur. Âmâ efsaneye göre buradaki asıl maksat padişahın halkının çoğunluğunu ve neleri yapmaya muktedir olduğunu göstermek olduğu anlatılmaktadır.

Alaaddin tepesi sıkıştırılmış toprak olmasından dolayı çevreden gelen etkilerle sürekli kayma halinde olup zaman içinde küçülme göstermektedir. Ayırca Alaaddin Tepesi dünyanın en büyü kavşağı konumundadır.

Zaman içerisinde eski birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Konya’nın, bu medeniyetler için merkezi konumda olan ve zamanında surlarla çevrilerek şehrin korunduğu Alaaddin Tepesi günümüzde detarihi önemini korumaktadır. KONYA’DA GEZİLECEK Yerlerden olan bu tarihi mekân, bizi zaman zaman hayal dünyamızda o eski zamanlara götüren Konya’nın en özel yerlerinden biridir.

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO