• (Alış) 5.342 TL
    • (Satış) 5.351 TL
    • (Alış) 6.095 TL
    • (Satış) 6.106 TL

MEKE GÖLÜ

MEKE GÖLÜ
26 Aralık 2015 17:03

Konya, Karapınar ilçesinde bulunan Meke Gölü, sönmüş bir volkan krateri çukurunun su ile dolmasıyla meydana gelen ve üzerinde adacıklar bulunan göldür. Oluşum şekli ve oluşturduğu manzara ile Konya’da gezilecek yerler arasında özel bir konuma sahip olan Meke Gölü, dünyada da türüne az rastlanan bir oluşumdur. Bu yönüyle turizm faaliyetleri arasında kendine yer bularak önemli bir konuma sahiptir.

Eğirdir-Karapınar karayolunun 7. Kilometresinden rota değiştirilerek 2 kilometrelik mesafe sonrasında bu noktaya ulaşılacaktır. Konya’da gezilecek yerler arasında kolay ulaşımı ile de öne çıkan Meke Gölü yerli ve yabancı turistler için doğal bir mucize olarak duruyor. Birincil krater çukuru ve gölün derinliği 12 metredir. 500 metre genişliğe sahip oluşumun uzunluğu ise 80 metredir. Pleistosen Çağ’da oluşan bu göl 12 milyon yıllık bir geçmişe sahiptir.  Zamanla içi suyla dolan ve göl haline gelen göl, gelişiminin devamında 9000 yıl önce bir patlama ile gölün ortasında bulunan yeni bir krater daha oluşmuş ve ikinci bir göl oluşumu gerçekleşmiştir. Bu muazzam oluşum süreci ile öze bir doğa görüntüsüne kavuşan göl karakteristik şekline kavuşmaya başladı. Deniz seviyesinde 981 metre yükseklikte olan Ana Meke’nin ortasında bulunan ve su seviyesinden 50 metre yükseltide bulunan ve 225 metre derinlikte bulunan Meke Gölü, Ramsar Sözleşmesi’ne 2005 yılında dâhil edilmiştir. Bu noktadan sonra yerli kültür ve turizm faaliyetleri kadar uluslararası alanda da ortak kültür ve tarih mirası alanında önem kazanmıştır.

Konya’da gezilecek yerlerarasında yer alan Meke Gölü’nü oluşturan volkanik yapı en şiddetli şekilde yağacak yağmurları bile emebilecek bir yapıya sahiptir. Bu özellik sayesinde binyıllardır kendi şeklini ve kütlesini koruyabilmiştir. Ancak günümüzde bilinçsiz tarım uygulamaları ile yer altı sularının çekilmesi ile tehdit altındadır. Bu yanlış uygulamalar yüzünden yaz aylarında tamamen kuruyan Meke Gölü, yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekânı olduğu kadar göçmen kuşların da uğrak mekânları arasında yer almaktadır. Özel ve etkileyici bir gezi yapmak istiyorsanız Meke Gölü sizin için ideal bir tercih olarak duruyor.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO