• (Alış) 5.358 TL
    • (Satış) 5.367 TL
    • (Alış) 6.146 TL
    • (Satış) 6.157 TL

MEVLANA BÖREĞİ

MEVLANA BÖREĞİ
19 Aralık 2015 21:08

 

 

Türkiye’nin İç Anadolu Bölümünde bulunan illerden en büyüğü Konya’dır. Evliya şehri olmasından dolayı da buraya dışarıdan yerleşim olmuş ve zengin bir kültürü oluşturmuştur. Dünyanın her yerindeki yemek kültürü Konya’da daha yoğun ve halk arasında yaygın olarak çeşitlendirilmişti. Mevlana’nın bu şehre verdiği büyük katkıları her fırsatta anılmakta ve onun ismini kullanarak her daim anılmaktadır. İşte bu sebeple Konya halkı yaptığı yemek türlerinden birine de Mevlana böreği demiş ve yemek kültüründe de bu değerli evliyayı her an anarak yâd etmişlerdir.

Bilindiği gibi Konya ile özdeşmiş olan yemeklerde en meşhuru etli ekmektir. Etin elde iki adet bıçak arasında kıyılarak hazırlanmasına bıçak arası denirken et ve küflü keşin karışık olarak yapılmasına da Mevlana böreği denilir.  Bu börek türü her ne kadar etli ekmeğin bir çeşidi olarak görülsede aslında başlı başına ayrı bir yemek kültürüdür

Asıl Mevlana Böreği

İsmi dolayısıyla bilinen Konya’ya has ve özle bir pidedir. Mevlana böreği isim değişikliğine uğrayarak Konya Lokantalar Birliği’nin aldığı karar ile Mevlana pidesi olmuştur.  Yinede Konyalılar pide yerine börek demeyi tercih etmektedirler. İçerisinde en ayırt edici besin küflü peynir veya küflü keş ile kıyma bulunur. . Her şeyin yozlaştığı günümüzde yemeklerde de kolaylığa kaçılmakta aslına ihanet edilip değiştirilmektedir. Yani bu böreğin içine kaşar ya da başka bir peynir koymak aslına zarar verir.

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO