• (Alış) 5.358 TL
    • (Satış) 5.367 TL
    • (Alış) 6.146 TL
    • (Satış) 6.157 TL

MEVLANA MÜZESİ

MEVLANA MÜZESİ
26 Aralık 2015 17:04

                Konya’da gezilecek yerler arasında liste başı özelliğe sahip olan ve eskiden Mevlana Dergâhı olarak kullanılan günümüzdeki Mevlana Müzesi, Mevlana Türbesi olarak da anılmaktadır.

Mevlana Müzesi’nin özelliklerini mercek altına aldığımızda ilk olarak hafızalara yer edinen yeşil kubbesine değinmemiz gerekir.Konya’da gezilecek yerler kataloğu incelediğinizde mutlaka gözünüze çarpacak olan yeşil kubbe, Mevlana Müzesi’nin ayırt edici özelliğidir. Yeşil kubbe adı verilen Mevlana Türbesi dört fil ayağı üzerine inşa edilmiştir. İnşa edildiği anda yapı inşaatı son bulmamış günümüze gelene kadar birtakım mimari dokunuşlar ve ek ilaveler yapılmıştır. Türbeye anlam kazandıran yönlerden biri olarak Osmanlı sultanları arasında da Mevlana dergâhına tâbi olan padişahların olması tarih boyunca da bu merkezi önemli bir nokta haline getirmiştir. Mevlana Müzesi’nin kurulduğu alan ve hacim özelliklerine değindiğimizde 6.500 metrekarelik bir alana kurulu olduğunu görürüz. Zamanla alanı genişletilen ve kullanım amacı daha işlevsel hale gelen merkezde Gül Bahçesi adı verilen eklemelerle beraber Mevlana Müzesi’nin alanı 18.000 metrekareye ulaşmıştır. Ekonomik anlamda da hatırı sayılır bir konumda olan Mevlana Müzesi, bağlı olduğu resmi kurum olan Kültür Bakanlığı’nın en çok gelir getiren ikinci merkezidir. Bu anlamda tarihi ve dini dokusuyla zengin bir kültür birikimini yansıtan Mevlana Müzesi, ekonomik anlamda da turizm faaliyetlerine getirdiği hareketlilik ile ekonomik anlamda da öneme sahiptir.Türbenin yapılışı konusunda da birtakım rivayetlerden bahsedilir.  Ahmed Eflaki’nin eseri “Ariflerin Menkıbeleri” adlı eserde bu menkıbelere değinişmiş, Mevlana’nın babası için türbe yaptırma isteğine “gök kubbeden daha görkemlisini yapamayacağınıza göre zahmet etmeyin” dediği ve bu yapının Mevlana öldükten sonra inşa edildiği anlatılmaktadır.

Konya gezilecek yerler arasında en önemli yere sahip olan Mevlana Müzesi, hem Konya için hem de ülke için tarihi ve dini anlamda kültür belleği işlevi görmektedir. Dini ve tarihi işleviyle beraber turizm açısından da önemli bir yere sahip olan Mevlana Müzesi yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumundadır. Geçmişten günümüze önemli bir noktaya sahip olan türbenin gelecekte de aynı şekilde fonksiyonunu devam ettirmesi bekleniyor.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO