• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

Osmanlı Mimari Örneği Aziziye Camii

Osmanlı Mimari Örneği Aziziye Camii
17 Aralık 2015 21:13

 

Konya Türkiye’deki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Konya’da yerleşimin tarih öncesi çağlardan başladığı görülmektedir. Bunu Roma dönemi, Selçuklu dönemi, Karamanoğulları dönemi, Osmanlı dönemi, Kurtuluş savaşı dönemi ve Cumhuriyet dönemi izlemiştir. Her dönemde tarihi ve kültürel izler bırakan önemli şahsiyetler bu kentte yaşamıştır.

Doğal güzellikleri ve kültürünün yanı sıra,  her yerde tarihi yapılarla bezeli Konya’da gezilecek yerlerarasında Aziziye Camisini mutlaka görmelisiniz.  Bu camii Sultan 4. Mehmet’in kızlarından Hatice Sultanın eşi Musahib Mustafa paşa tarafından 17. yüz yılın ikinci yarısında yaptırılmıştır. Konya çarşı içinde bulunan ve altında dükkanları olan yüksek konumlu bir camiidir. Bu camii 1867-1868 yıllarında çıkan yangında yanmıştır. 1872 yılında Sultan Abdülaziz ile annesiPertevniyal Valide Sultan’ın maddi katkıları ile yeniden yapımına başlanan Aziziye Camii 1874 yılında tamamlanmıştır.

Konya’dagezilecek yerler listesine almanız ve uzun uzun gezmeniz gereken bu Aziziye Camisi klasik Osmanlı mimarisi ile Barok mimari tarzının karışımı ile yapılmış bir camidir. Osmanlı mimarisi içinde belirli bir üslupta olmadığı gibi farklı tarzda yeniliklerin denendiği bir yapıdır. Caminin geleneksel avlusu bulunmamaktadır. Şadırvanları bu nedenle minare kürsülerine bitişik olarak yapılmıştır. Kesme taştan yüksek bir kaide üzerinde olan bu camiye merdivenle çıkılmaktadır. İbadet alanı her cephede yer alan yuvarlak büyük pencereler ile aydınlatılmıştır. Dış görünümü ve mimarisi ile ilginizi çekecek olan Aziziye camisinde yer alan mihrap ve mimber, Konya yöresinde göktaşı olarak bilinen mavimtırak mermerden yapılmıştır. Caminin çifte minaresi taş bir kaide üzerinde yivli gövdelidir. Türk minarelerine göre oldukça değişik bir görünümde olan şerefeleri, üzerinde kemerlerle birbirine bağlanan sütünlubir balkon konumundadır.

Evliyalar kenti diye de anılan Konya gezilecek yerler; tarihi, kültürel, doğal, lezzet ve ilim, ibadet merkezleri diye kategorize edilebilir. Gezip görmek istediğiniz yer hakkında bilgi edinmeniz gezinizi daha cazip hale getirebilir. Konya’da bulunan bu yapılar var oldukları dönemlerde ilim ve hikmet yuvası olmuştur. Bu kenti gezip görmeli, tarihin ve kültürün havasını solumalı bunların yanı sıra nefis yemeklerini tatmalısınız.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO