• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

RÜSTEM PAŞA KERVANSARAYI

RÜSTEM PAŞA KERVANSARAYI
6 Şubat 2016 22:56

 

Mimar Sinan’ın şehir merkezlerine yaptığı 6 kervansaraydan, geriye kalan tek kervansaraydır. Konya’nın Ereğli ilçesinin, Dr. Faruk Sukan Cad. üzerinde bulunan Ulu Camii’nin hemen karşısında bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmıştır. Konya’nın gezilecek yerleri arasında bulunan bu mekan 1990’lı yıllarda yapılan onarımlar sayesinde günümüze kadar gelebilmiş ve sizlerin ziyaretlerinizi yapabilmeniz için de korunmaya devam edilmiştir.

Rüstem Paşa Kervansarayı Mimar Sinan’ın yaptığı diğer kervansaraylar ile karşılaştırıldığında diğer kervansaraylara göre planı biraz daha değişiktir. Ana hatları ile bakarsak, beş tonozun örttüğü tek bir iç mekandan ve bu mekanın ön tarafına yerleştirilmiş çeşitli dükkanlardan oluşmaktadır. Kalınlığı 1,5 metreyi bulan duvarların üzerine masif tonozlar yerleştirilmiştir. Bu sayede mekana etkileyici bir anıtsallık havası katılmış olmuştur. Mekanın kalın duvarlarla çevrili bir de avlusu bulunmaktadır. Yapının ana duvarları kesme taştan yapılmıştır. Bağdat Kapısı ve Konya Kapısı diye adlandırılmış olan kervansarayın iki tane kapısı bulunmaktadır. Rüstem Paşa Kervansarayı geçmişten günümüze askerlik şubesi, itfaiye deposu, kütüphane gibi çeşitli amaçlar ile kullanıma açılmıştır. Günümüzde ise bir alışveriş merkezi olarak varlığını sürdürmektedir. Mekana tarihi açıdan baktığımızda kervansaray iç mekan olarak da dış mekan olarak da 16. Yüzyıl zamanlarını hatırlatmaktadır. Rüstem Paşa Kervansarayı, geçmişte kumaşçılardan tutun da bakırcılara kadar çoğu dükkana ev sahipliği yapmış ve içerisini cıvıl cıvıl insanlarla, renklerle doldurmuştur. Günümüzde de hala içerisinde birkaç dükkan bulunmakta ve sizlere hizmet vermektedir. Kervansarayın içine girip şöyle bir baktığınızda mekandaki özgün detayları ve estetik güzellikleri fark edebilirsiniz.

Rüstem Paşa Kervansarayı hafta içleri ve hafta sonları olmak üzere 08.30-18.00 saatleri arası haftanın yedi günü hizmetinize açıktır. Konya’ya yolunuz düşerse mutlaka Konya’da gezilecek yerler listenizde olması gereken bir tarihi yapıttır. Bu tarihi mekana gittiğinizde tarihinizin havasını soluyacak ve bir nevi geçmişe yolculuk yapmış gibi olacaksınız. Rüstem Paşa Kervansarayı sizlere tarihin ve ticaretin geçmişini göstermek için hazırdır. Mimar Sinan’ın önemli eserleri arasında sayılan bu tarihi mekanı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Konya’da gezilecek yerler deyince akla gelen ilk isimler arasında olan Rüstem Paşa Kervansarayı ziyaretleriniz için sizleri beklemektedir.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO