• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

SELÇUKLU MİMARİSİNİN BENZERSİZ ESERİ SIRÇALI MEDRESE

SELÇUKLU MİMARİSİNİN BENZERSİZ ESERİ SIRÇALI MEDRESE
6 Şubat 2016 23:01

 

Konya’ya tatile gelenlerin uğrak noktalarından biri olan Sırçalı Medrese 1242 yılında Selçuklular tarafından yapılmıştır. Taş işçiliğinin en belirgin örneklerinden olan medrese hala ihtişamını ve güzelliğini koruyarak yerli yabancı tüm turistlere kendini hayran bırakıyor. Konyada gezilecek yerleri listesinde en başlarda olan bu mekân mimarisiyle adeta insanları büyülüyor ve o dönemde eğitime verilen önemi gözler önüne seriyor. 1960 yılında müze olarak halkın ziyaretine açılan medresede taş işçiliğinin yanı sıra çini işçiliği de fazlasıyla güzel bir şekilde işlenerek göz alıcı bir güzelliyle kendini sergiliyor.

Medresenin içerisinde Konya şehrinde kamusallaştırılan mezarlıklarda bulunan tarihi mezar taşları da kronolojik sıraya dizilerek halka açık bir şekilde sergileniyor. Yerli ve yabancı pek çok turistin ziyaret ettiği bu medrese Konyada gezilecek yerler listesi içerisinde ilk sıraları almış durumda. Hem görkemli mimarisi hem de içerisinde kullanılan çini ve taş işçiliğiyle hala fazlasıyla ilgi görmeyi başarabilmiş durumda. Selçuklu döneminde yapılan Sırçalı Medrese Osmanlı’nın hükümdarlığı sırasında da medrese olarak kullanılmaya devam etmiş ve yıllarca eğitime hizmet vermiş. Yılın her dönemi ziyaretçilerine açık olan medrese müze olarak hizmet veriyor. Günümüzde çinilerde yer yer dökülmeler olsa da büyük bir kısmı ilk gün ki gibi korunarak bugüne gelmiş durumda. Özellikle çinilerde kullanılan turkuaz rengi ile Türk dokunuşlarını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Medresenin içerisinde Selçuklu döneminden bu döneme kadar beyliklere ve Osmanlı dönemine ait mezar başlıkları da sergilendiği için ‘Mezar Anıtları’ adıyla da anılmaktadır. Bünyesinde mezar taşlarını da barındırdığı için eski dönemlere de ışık tutmayı başarmış durumda. 17. Yüzyılda medrese terk edilmiş ve pek çok talebe odası yıkılmıştır. 19. Yüzyılda kerpiç kullanarak odaları tekrar kullanılabilir hale getirmişlerdir. Onarım yapıldıktan sonra bu talebe odalarında tekrar eğitime başlanmıştır. Uzun yıllar medrese eğitimine ev sahipliği yapmış olan Sırçalı Medrese Konyada gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Eğer yolunuz Konya iline düşerse kesinlikle Sırçalı Medrese ’ye uğrayın ve atalarımızın eğitim alanlarına verdiği önem kendi gözlerinizle görün.

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO