• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Tarih ve Kültürün Kaynaşma Noktası Konya

Tarih ve Kültürün Kaynaşma Noktası Konya
17 Aralık 2015 20:56

 

Ülkenin belirli alanları turizm için önemli bunun hem iç turizm hem de dış kökenli turizm olmasının yanı sıra belirli manevi durumları yansıtan değerleri de vardır. Her turizm alanı böyle olmayabilir. Hiç kuşkusuz Konya gezilecek yerler birçok alandır ama Konya İstiklal Harbi Şehitler Abidesi, bireyler için çok farklı ve hassas yerlerden biridir.

   Konya da gezilecek yerler in başında gelen İstiklal Harbi Şehitler Abidesi 2008 yılında halkın ziyaretine açılmıştır. Tabi bu alan Mevlana Müzesi ve Mevlana Kültür merkezi ile bir bütün oluşturan gezilecek güzel bir tarihi ve kültürel bir bölgedir. Bu alanın girişinden itibaren şekillendirilmiş süs havuzu ve alanlarca belirlenmiş satış reyonları vardır. Şehitlik ana yaklaşımının ilerisinde iki yönlü olarak bulunan kademeli olarak belirlenmiş dekoratif süs havuzu ve 32 tane bayrak direğinden oluşturulmuş alandır. Öyle ki bu bayrakların çok önemli manevi değeri vardır 16 bayrak dünya tarihi boyunca kurulan 16 Türk devletinin bayrağı iken diğer 16 bayrak ise Türkiye cumhuriyeti Devleti bayrağıdır. Adeta milli şuur ve bilincin insanın damarlarına kadar işlediği bu alan ziyaretçiler için çok önemli bir yer tutmaktadır. Karşılama kubbesi bölgesinde ise bilinmektedir ki Selçuklu mimarisi ağır basmaktadır. Kompleksin bu alanı yürüme yolları yapmak maksadına yönelik açılmıştır. Arka tarafında arkatlı yol olarak tarif edilen yerde ana yürüme aksı ile birleşen yeni bir yürüyüş alanı meydana getirmekte ve geçiş kapısı olma özelliğini korumaktadır. Ana giriş kapısını ise 2 adet olan selsebil oluşturmaktadır. Girişte taş oymadan oluşan Selçuklu Mukarnası ise girişin anıtsal bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Giriş avlusu olarak görülen yerde de sekizgen bir şekilde Selçuklu kubbesinin altında oluşan avlu mermerler, travertenler ve özel alçı olan süsleme sanatının tüm şaheser yanını görürsünüz. Avluda bulunan 4 özel cam mozaik tabloda Ulu önder ATATÜRK ve silah arkadaşları, Türk bayrağının doğuş kompozisyonu, Kurtuluş savaşı canlandırması ve Büyük Türkiye haritası bulunmaktadır. Adeta tarihten gelip milli değerlerin en hassas noktada bütünleştiği ve ziyaretçilerin dönemim adeta duygu yoğunluğu yaşamasını sağlayacak bölümlerin temel yeridir.

Böylesine etkileyici bir mekân Konya gezilecek yerler aramaksızın en başta ziyaret edilebilecek alandır. Tarihin ve kültürün bütünleştiği mekân olarak ziyaretçilere dönemin tarihi atmosferlerinin yaşatılması amaçlanmıştır. Müzenin engelliler için özel asansör koyması engeliler için rahat ziyaret edilme olanağı taşır.

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO