• (Alış) 5.341 TL
    • (Satış) 5.351 TL
    • (Alış) 6.057 TL
    • (Satış) 6.067 TL

Teröre Destek Veren Belediye Başkanı Yerine Kamu Yöneticisi!

Teröre Destek Veren Belediye Başkanı Yerine Kamu Yöneticisi!
31 Mart 2016 11:28

Teröre Destek Veren Belediye Başkanı Yerine Kamu Yöneticisi!

Teröre destek veren Belediyeler hakkında Yerel yönetimler reformu ile ilgili çalışmalar tamamlandı. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki TBMM’ de Basın mensuplarının sorduğu soruları cevapladı. Özhaseki, yapmış olduğu açıklamada, “yerel yönetimler ile ilgili yasa taslağını hazırladıklarını, yakın zamanda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu bilgilendireceklerini, Sadece sıkıntıları giderecek düzenlemeler yaptıklarını, 4-5 başlık altında çalışma yaptıklarını ve başlıklardan birinin belediyelerin öz gelirlerini artıracak düzenlemeler olduğunu, Kullananın ödeyeceği bir takım gelirler olacağını, kullanmayan kişilere dokunulmayacağını” belirten Özhaseki, ayrıca yasa taslağında “Belediyelerin imarla ilgili kilitlendiği konuların çözümüne dair düzenlemelerin de yer aldığını” söyledi.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan bazı Belediyelerin hendek kazılması sırasında teröristlere destek verdiği iddialarını hatırlatan Özhaseki, “Dört tane adam hata yapıyor diye yetkileri merkezde toplamayız. Bu hata olur, bütün yetkileri merkezde toplarsak sistemi mahvederiz” şeklinde konuştu.

Özhaseki, Görevini kötüye kullanan HDP’ li Belediyelerle ilgili nasıl bir düzenleme olacak sorusuna ise “İki konu var, birisi görevini kötüye kullanmakla, diğeri de teröre ilişmekle ilgili. Görevini kötüye kullanana ya da yapmayana ihtar veriliyor, uyarılıyor, süre veriliyor. İkincisi apayrı bir şey; çünkü terör olunca her şey biter, demokrasi kalmaz. Oradaki mesele, teröre ilişeni görevden almayla ilgili. Görevden alınan belediye başkanının yerine, Büyükşehir ve illerde İçişleri Bakanlığı, belde ve ilçelerde valiler birini atayacak.” şeklinde cevap verdi.

Özhaseki, “Kayyum benzeri bir uygulama olacak mı” sorusuna “Adına kayyum denmez ama benzer görev ve yetkiler olacak. Tabi taslaktaki düzenlemeler için siyasetin karar verilmesi lazım. Başbakan kabul edecek mi, etmeyecek mi, daha belli değil” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Alınan bir diğer önemli bilgi ise, teröre destek vermesi nedeni ile görevden alınacak Belediye Başkanı yerine atanacak kişinin Belediye Meclisi üyeleri arasından atanmayacağı,  o bölgedeki kamu yöneticileri arasından seçilen ismin atanacağı öğrenildi.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO