• (Alış) 5.482 TL
    • (Satış) 5.492 TL
    • (Alış) 6.217 TL
    • (Satış) 6.229 TL

Zorunlu Trafik Sigortaları Mahkemeye Taşındı

Zorunlu Trafik Sigortaları Mahkemeye Taşındı
20 Ocak 2016 10:05

Araç sahiplerinin tepkisine neden olan, yüksek oranlı zorunlu trafik sigortası davalık oldu. Yüksek tutarlı zorunlu trafik sigortasını Adli mercilere taşıyan Önder Gökçekaya isimli tüketici lehine karar verilmesi durumunda, karar milyonlarca araç sahibi için emsal teşkil edecek.

Ankara’ da Tüketici Mahkemesi’ne başvuran bir vatandaş, geçen yıl 304 TL olarak ödediği zorunlu trafik sigortası bedelinin 2016’da 704.79 TL’ye çıkarıldığını, bu artışın “haksız ve hukuka aykırı” olduğunu belirterek, zammın iptalini istedi. Önder Gökçekaya adına Ankara Nöbetçi Tüketici Mahkemesi’ne müracaatta bulunun Avukatlar sigorta şirketi tarafından yapılan zammın iptalini ve müvekkilinden 2015 yılında alınan 304.00 TL. ile 2016 yılında ödediği 704.79 TL arasında bulunan farkın iadesini talep ettiler.

Avukatların, Tüketici Mahkemesine vermiş oldukları dilekçe içeriğinde, zorunlu trafik sigortası bedeline yapılan zammın önceki yılın iki katından daha fazla olduğunu belirterek,  “Sırf zorunlu trafik sigortası olduğu için tüketicilere bu miktarla sigorta prim ücreti çıkarılmıştır. Tüketici müvekkilin zorunlu olarak ödeme yapmak zorunda olduğu fahiş prim miktarının olması gereken miktarı, en fazla enflasyon oranı göz önüne alınarak belirlenmelidir. Enflasyon oranı dahi yüzde 10 olmasına rağmen bu miktar göz önüne alınmamıştır. Kasko sigorta bedelinin dahi zorunlu trafik sigorta bedelinin altında olduğu belirtilerek, yaklaşık olarak tüketiciden fazla alınan 400 TL tutarın iade edilmesini” talep ettiler.

Tüketici Mahkemesinin Önder Gökçekaya isimli tüketici lehine karar vermesi durumunda ise karar emsal niteliği taşıyacak ve bu karar sonucunda araç sahipleri mahkemenin yolunu tutacak.

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO