• (Alış) 5.904 TL
    • (Satış) 5.915 TL
    • (Alış) 6.84 TL
    • (Satış) 6.853 TL

Un Helvasını Tanıyalım

Un Helvasını Tanıyalım
19 Aralık 2015 21:11

 

Un helvası un, şeker, tereyağı ve su kullanılarak yapılan Konya mutfağına ait bir lezzettir. Tarihte Perşembe geceleri, bayramlar ve kandillerde yapıldığı bilinir. Görsel yönü hoştur ve sevilerek tüketilir. Temelde unun tereyağı içerisinde kavrulması ve içine şeker eriği katılması ile yapılan bir tatlıdır. Konya başta olmak üzere ülkemizin meşhur lezzetleri arasında yer alır.

Un helvası Konya’nın yanı sıra başka il ve yörelerde de yapılır. Fakat Konya mutfağından çıkmış hali oldukça lezzetlidir ve tadanları kendine hayran bırakır. Helva türleri Türk ve Orta Doğu mutfağında yaygındır. Haliyle kayda değer bir tarihi bulunur. Selçuklu devletinde de helva türlerine yer verildiği ve yaygın olarak tüketildi bilinmektedir. Türk adetlerinde geçen bir lezzet olması da ayrı bir albeni katmaktadır. Kıvamı tutturmak kolay değildir ve oldukça sevilen ve hoş bir kokusu vardır. Ceviz ve fıstık gibi besinler ile içeriği zenginleştirilir. Ülkemizin yöresel lezzetlerinden olan bu helva türü, Konya mutfağında oldukça köklü bir yeri vardır. Konya ile özleşmiş lezzetler arasında yer alır.

Konya dışında yapılan un helvası ile Konya mutfağının eşsiz lezzetlerinden olanı arasında kayda değer yapım farklılıkları bulunmaz. Konulan şeker oranı ile helvanın lezzeti değişir. Yöresel adetlere göre tahta kaşık kullanılarak yapılması uygun bulunur. Aynı zamanda yöresel adetler gereği, soğuk şerbet ile birlikte tüketimi uygundur.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO