• (Alış) 6.089 TL
    • (Satış) 6.1 TL
    • (Alış) 6.999 TL
    • (Satış) 7.012 TL

UNUTULMAZ SOFRALARA İYİ BİR BAŞLANGIÇ: KONYA USULÜ YOĞURT ÇORBASI

UNUTULMAZ SOFRALARA İYİ BİR BAŞLANGIÇ: KONYA USULÜ YOĞURT ÇORBASI
19 Aralık 2015 21:12

 

Her şehrin her yörenin kendine has yemek tarifleri olduğu malum. Konyalıysanız ya da yolunuz Konya’ya düşerse lezzetli olduğu kadar Konya ile özdeşleşmiş tarifleri de tatmayı ihmal etmemelisiniz. Bunlardan ilk akla gelen ise tabi ki yoğurt çorbası.

Konya’ya nasıl ve nereden geldi tam olarak bilinmiyor olsa da, Türkiye’nin birçok yerinde kolay ve pratik yapılışı, her damak zevkine uygun olması nedeniyle en sık yapılan çorbalardan biridir. Yapılışı her yöreye göre değişiyor ev bunu en güzel şüphesiz ki Konyalılar yapıyorlar. Hayvansal ürünlerin kullanımı ile yapılan her içecek gibi bu çorba da gidilen yerlere göre geliştirilip değiştirilen bir içecektir. Türklerin Orta Asya’dan beri süre getirdiği geleneksel tatlardan yalnızca biridir. Yoğurdu ana malzeme olarak kullanan yemeklerin başında gelir. Son 30 yıldır yoğurt batıda da kullanılmaya başlansa da bu Türklerin kullanım alanları gibi geniş bir yelpaze değil oldukça sığ ve seçeneksizdir. Yoğurt çorbası aynı zamanda özenle hazırlanmış harika sofralar için iyi bir başlangıç seçeneği olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni olarak sıcak ve hafif bir başlangıç olup mideyi rahatlatması olarak açıklanabilir. Bu çorba için basit bir genelleme yapılacak olursa, iç Anadolu bölgesinde çoğunlukla buğday ile diğer bölgelerde nohut ya da siyah fasulye ile hazırlanır.  Kullanılan yoğurt, ekşi torba yoğurtları, taze ev yapımı yoğurtlar ya da market yoğurtları olarak tercih edilebilir. Bu seçimler sizlere farklı tatlar sunacaktır. Ayrıca, yöreye göre değişen tatlar gibi, sunum da aynı şekilde değişmektedir. Kimisi üstüne pul biber yakarak, kimisi zeytinyağı dökerek, kimisi ise sadece nane ile görsellik kazandırıp, sofralara sunmaktadır. Net olmayan tarihçesinden pek bahsedememiz mümkün olmadığı için bunun yerine sizlere içtiğiniz çorabının faydalarından kısaca bahsedebiliriz. Nasıl yapılır ise yapılsın hepsinin ortak özelliğinden yüksek kolesterolü olanların kötü kolesterollerini düşürmek, sindirim sisteminizi korumak, diş eti sağlığına faydalı olmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek olarak bahsedebiliriz.

Yoğurt çorbası protein, kalsiyum, yağ, vitamin ve fosfordan yana zengin bir yemektir. Sofrasında çorba olmazsa olmazı olan herkesin favorileri arasında yerini çoktan almıştır. Siz de sevdiklerinize ve misafirlerinize kolayca hazırlayıp, görselliğini de sağlayarak sunabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın


Elit SEO