• (Alış) 6.116 TL
    • (Satış) 6.127 TL
    • (Alış) 7.009 TL
    • (Satış) 7.022 TL

YAPRAK SARMASINA KİM HAYIR DİYEBİLİR Kİ?

YAPRAK SARMASINA KİM HAYIR DİYEBİLİR Kİ?
19 Aralık 2015 21:12

 

 

Geleneksel Türk mutfağında sarma ile yapılan birden fazla sarma çeşidi vardır. Bazen lahana yaprakları bazen asma yaprakları tercih edilir, kimisinin içinde üzüm olur kimisinde et bulunur. Konumuz olan Konya yaprak sarmasıise et sevenlere daha çok hitap etmektedir. Lezzetli iç malzemeleri, özellikle ayrılmış yaprakları, şahane görüntüsü ve süslemeleri ile bu tadı siz de çok seveceksiniz!

Dolma olarak da anılan bu yemek çeşidinin tarihi Orta Asya’da yaşayan Türklere kadar dayanmaktadır. Günümüze ulaşana dek birçok çeşidi ortaya çıkmış ve birçok alternatif hazırlanış seçenekleri üretilmiştir. Hanımlar iyi bilirler ki, hazırlaması zahmetli ve emek isteyen bir iştir. Uzun süren hazırlama aşamasına rağmen sofraya konulduktan kısa süre sonra tüketilir. Bu kadar sevilen bir yiyecek olmasının elbette ki lezzeti ile alakası bulunmaktadır. Birçok yöre incecik sarılması gerektiğini düşünerek hazırlasa da, Konya’da durum bundan biraz farklıdır. Serçe parmağın ilk boğumu kadar hazırlanır, bu amaçla uygun yapraklar ise özenle toplanıp ayrılır. Etli Yaprak sarmasının Konya’ya has bir yiyecek olduğu söylenebilir. Sonradan diğer yörelere de yayılmış olsa da en güzel yapan şehir, asıl yeri Konya’dır ve ardından onu Karaman takip eder.

Özel günlerde bolca yapılan, yemek masalarında başköşeyi kapan ve yıllardır vazgeçilmez olan tat olarak tanımlamak yanlış olmaz. Yaprak sarmasıtüm övgüleri almayı hak eder. Sizler de eğer hiç tatmamışsanız etli ve Konya usulü bu dolmayı deneyin. Beğenecek ve siz de kendi misafirlerinize ikram etmek için kendi mutfağınızın yolunu tutacaksınız.  Tüm sevdiklerinize vazgeçemeyecekleri bir tat sunmuş olacaksınız. Yaprak sarmasının böylesine kim hayır diyebilir ki? Biz, şimdiden size ve sevdiklerinize afiyet olsun dileklerimizi iletelim…

Bir Yorum Yazın


Elit SEO