• (Alış) 5.41 TL
    • (Satış) 5.419 TL
    • (Alış) 6.181 TL
    • (Satış) 6.192 TL

YENİ EHLİYET İÇİN YAPILMASI GEREKENLER!

YENİ EHLİYET İÇİN YAPILMASI GEREKENLER!
16 Ocak 2016 17:17

İçişleri Bakanlığınca Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle kullanılmakta olan sürücü belgeleri 1 Ocak’tan itibaren değişmeye başladı. Ehliyetlerini değiştirmek isteyenlerin neler yapması gerekiyor. İşte yapılması gerekenler.

Yeni tip ehliyetler, 84 ülkede kullanılabilecek. Özellikle yurtdışına çıkanlar için önemli avantaj sağlayacak olan yeni tip ehliyetler, özel araçlarıyla yurt dışına gidecek olan sürücülerin 415 lira tutarındaki  ‘Uluslararası Sürücü Belgesi’ alma zorunluluğu da ortadan kaldırmış oldu.

YENİ EHLİYET İÇİN GEREKENLER: 

  1. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aile hekimine veya özel hastaneye gidip ehliyet almanızda bir sakınca olmadığına dair sağlık raporu almak. ‘B’ sınıfı ehliyetler için 10 yılda bir, ‘E’ sınıfı ehliyetler için 5 yılda bir sağlık raporu istenecek. Böylece ömürlük ehliyet uygulaması ortadan kalkmış olacak.
  2. Herhangi bir kamu bankasına veya vergi dairesine 13 TL tutarındaki değerli kağıt bedeli ve 2 TL sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin yatırıldığına dair makbuz almak.
  3. 2 adet 5×6 ebadında arkası beyaz biometrik fotoğraf çekmek

Eksik evraklar tamamlandıktan sonra http:surucurandevu.egm.gov.tr internet sitesinden e-randevu ile randevu almak. “Randevu alma işlemi sırasında sizin kullandığınız mail adresine bir onay kodu gönderilecek. Bu onay kodunun çıktısı ve hazırladığınız diğer evraklar ile birlikte randevu saatinizden 15 dakika önce randevu aldığınız Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü`ne gitmeniz gerekecek. Başvuru işleminiz kontrol edildikten sonra form doldurulacak ve kullanmakta olduğunuz eski ehliyetiniz geri alınacak. Tescil Şube Müdürlükleri tarafından yeni ehliyetiniz gelene kadar kullanabileceğiniz size “Geçici Sürücü Belgesi” belge verilecek. Sonrasında 15 gün içinde yeni ehliyetiniz adresinize gönderilecek.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMİNDE İKAMETGAHIN ÖNEMİ YOK!

 Dilediğiniz herhangi bir ilden veya Türkiye’nin herhangi bir ilçesinden ikametgah sıkıntısı olmadan başvuruda bulunabilirsiniz.

BAŞVURU NE KADAR SÜRER?

 Ehliyet işlemleri uzun olmamakla birlikte aynı saat içerisinde halledilebilir. Ancak Trafik Tescil Şube Müdürlükleri şu aralar yoğun olduğu için işleminiz biraz uzun sürebilir. Çünkü daha önce parmak izi vermediyseniz, parmak izi vermeniz de gerekecek.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ SÜRE MEVCUT MU?

 Ehliyet yenileme işlemleri için 5 yıl süreniz var. Ehliyet yenileme işlemi 01.01.2016 tarihinde başlayacak olup son olarak 31.12.2020 tarihine kadar ehliyetinizi değiştirebilirsiniz.

SÜRÜCÜ BELGELERİ NASIL TESLİM EDİLECEK?

 Sürücü belgeleri normalde illerde Trafik Tescil Şubeleri tarafından hazırlanıyordu. 2016 yılında tek merkezde ehliyet basım işlemi yapılacak olup, sahiplerine posta yoluyla 15 gün içinde yeni belgeleri gönderilecektir. Sürücü belgeleri PTT ile beyan edilen adrese gönderilecek, bu işlem için herhangi bir ücret ödenmeyecektir.

 

 

Bir Yorum Yazın


Elit SEO